Hindistan uzun zamandır kripto para birimlerine karşı sert bir duruş sergileyen ülkelerin başında geliyor. Kara para aklama ve terörizm faaliyetleri gibi riskler içeren kripto varlıklara karşı ülke ilk çıktığı günden buyana tepkisini değiştirmiş değil. Ülkede kripto varlıklara karşı çeşitli düzenlemeler yapılsa da henüz istenen sonuca ulaşılmış değil. Hükümet varlıklara karşı saygı duyduğunu ve teknolojisini beğendiğini daha öncede açıklamıştı.

Hindistan’da kripto para birimi düzenlemeleri hazırlamakla görevli olan komite Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası çalışanlarından oluşuyor. İlk kurulan komite özellikle blok zincirine karşı karşı duruyordu. Hintli regülatörler Bitcoin’in alış ve satışına izin verirken bu varlıkların ödeme yöntemi olarak kullanılmasına karşılar.

Hindistan şifreleme para değişimi borsası olan Koinex’in kurucusu Rahul Raj ise varlıkların yasal para birimi olan Rupi üzerinde negatif etkiye sahip olmadığını düşünüyor. Yaptığı açıklamada ise: “Şuan için endişe etmek biraz erken. Kripto varlıklar değil Rupi’ye diğer Fiat para birimlerine de herhangi bir tehdit oluşturmuyorlar. Eğer ortada bir tehdit varsa bu sadece ödeme yöntemlerine karşı tehditlerdir.”

Hindistan’ın yaşadığı en büyük problem ise hükümet ile regülatör kurum arasında yaşanıyor. Regülatör kurumlar ve oluşturulan komisyon olumlu kararlar alsa da hükümet bu konuda sessizliğini koruyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here