Gürcistan sahip olduğu muhteşem manzarası, şarap çeşitliliği ve zengin kültürü ile ön plana çıkan bir ülke. Ülkenin son yıllardaki öne çıkan en önemli özelliği ise kripto para madenciliği. Dünyanın en büyük üçüncü havuzlarının bulunduğu Gurcistan’da halkta bireysel olarak madencilik faaliyetlerine katılıyor. Gelen verilere göre halkın %10’u kripto parayla ilgili faaliyetler yapıyor.

Gürcistan’ın Madencilik Karnesi

Gürcistan hükümeti 1.3 milyondan fazla elektrik aboneliğine sahip. Ülke 2016 yılında karar alarak blok zinciri ile çalışan bir elektrik aboneliği sistemi kurdu ve birçok madenciyi ülkeye çağırdı. Bu alanda bir ilke imza atan ülke, bu yıl ise tüm devlet kayıtlarını blok zincirlerine taşımış durumda.

Finansal teknoloji şirketleri için ABD, Kanada ve Çin gibi ülkelerde faaliyet göstermek oldukça maliyetli. Gürcistan gibi ülkeler ise yabancı yatırımcıları çekebilmek için şirketlere çeşitli teşvikler veriyor. Gürcistan’ın mevcut ağlarından ABD’li şirket Bitfury sorumlu. Bitfury şirketi bu ülkede faaliyet gösterdiği için birçok vergi muafiyetine sahip olabiliyor.

Bitfury Group, 2011 yılında Letonyalı bir girişimci olan Valery Vavilov tarafından kuruldu. Sovyet ülkelerinde faaliyetlerini sürekli olarak arttıran şirket, Kafkasya bölgesine büyük önem gösteriyor. İlk kez 2013 yılında ülkeye giriş yapan bu şirket, 2014 yılında ilk ASIC yongalarının kurumlarını yaptı. 18 hektarlık bir arazi alan şirket, birçok veri merkezini de bu araziye taşıdı.

Bitfury şirketini Gldani’de bulunan veri merkezlerini Çinli bir finansal teknolojine sattı. Asya pazarında ilerlemeye başlayan şirket bu satıştan büyük kar etse de Çinli şirket kripto fiyatlarının düşmesi ve risklerin artması sebebiyle aldığı fiyatın altında Gldani’yi Bitfury şirketine devretti.

Bu şirket sayesinde Gürcüler kripto çılgınlığı ile tanışmış oldu. Gürcistan’daki tüm elektrik faturalarının %15’i kripto para madenciliğine ait. Hükümet blok zincirine karşı dost bir tavır takınsa da 2017 yılında bazı şirketlerin faaliyetleri sınırlandırıldı.

Gürcistan madencilik faaliyetlerine ağırlık vererek kripto endüstrisini ülkesine taşımayı hedeflese de bunu başaramadı. Birçok şirket Malta’da faaliyet göstermeye devam ediyor. Gürcistan’ın teknolojik ve finansal altyapısı uluslararası alanda faaliyet gösteren bu şirketler için uyumlu değil. Enerji noktasında yaşanan sıkıntılar ile birlikte halk bu şirketlerin varlığını sorgulamaya başladı. Hükümet ise aldığı son kararlarla madencilik alanından ziyade inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine yoğunlaşmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here