Güney Kore’den İşletmelere Yasal Kısıtlama

0
25

Güney Kore, kripto para yatırımları ile alakalı beklenmedik bir karar verdi. Geçenlerde Güney Kore Hükümeti, kripto para alanında borsaları ve yatırımcıları ilgilendiren bir karar yayınlamıştı. Bu kural olumsuz gibi gözükse de tamamen yatırımcıları korumak adına yapılan mantıklı bir yasa tasarısıydı.

Güney Kore’den İşletmelere Yasal Kısıtlama

Gelen talebe göre ise ilgili yasa tasarısı revizyona gidecek. Revizyon kararı ise kripto para topluluklarında olumsuz karşılandı. Ülke kripto para birimi alanında faaliyet göstermek isteyen girişim şirketlerine onay vermeyeceğini açıkladı.

Alınan karar ile birlikte , KOBİ’ler ve Startups’lar blok zinciri teknolojisinde faaliyet gösterse de girişimci kategorisinde yer almayacak. Karar şuanda teklif aşamasında ve eğer yürürlüğe girerse kripto para alanında faaliyet gösterecek olan girişimciler bu alanda herhangi bir devlet teşviki de alamayacaklar.

Bugün itibariyle UPbit ve Bithumb gibi en büyük borsalar girişim şirketleri kategorisinde yer alıyor. Eğer karar geçerse bu şirketler bu kategoriden çıkartılacak ve teşviklerden yararlanamayacağı gibi vergilerde iki katına çıkacak.

Kore Blockchain Startup Derneği başkanı şunları söyledi

“Bu önlemler sektörümüzü daha da cesaretlendirmekte. Bu yasaya önerilen revizyonu saçma ve mantıksız buluyoruz.”

Şirketlerin gelir vergisinin ikiye katlanmasının yanı sıra mal edinme vergilerinde uygulanan %75’lik bir kesintiden de yararlanamayacak. Yine kripto para birimlerinde uygulanan kredi garantisi sistemi de kaldırılıyor.

UPbit ise kararın çıkacağını daha önce öngörmüş olacak ki uzun süredir faaliyetlerini Singapur’da arttırmaya devam ediyor.

Kore’nin en büyük mesajlaşma platformu olan Kakao ise kısa süre önce kripto para alanında yatırım yapmıştı. Kore’nin en büyük mesajlaşma platformu olan Kakao’nun blok zinciri teknolojisinde destek verdiği bir proje olan Dunamu’da kısa süre önce lansmanda tanıtılmıştı. Dunamu’nun CEO’su ise yaptığı açıklamada: “Kore pazarını çevreleyen çeşitli belirsizliklere aldırış etmeden küresel pazarda genişlemek daha mantıklı görülüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here