En büyük kripto para değişim borsalarından 5’i ve Güney Kore hükümeti arasında resmi bir toplantı yapıldı. Cumlerland CEO’su Hong Joon-ki, hem hükümet hemde yerel finans kuruluşlarının (Nasdaq ve Fidelity) çaba göstermesi gerektiğini belirtti. Şirketler aynı zamanda küresel borsalarının alt yapılarını güçlendirmek içinde bir araya geldiler.

Güney Kore’de ki bir değişim borsası olan Cumberland’ın operasyonlarını yöneten Hong, verdiği demeçte kripto para birimi sektörün büyük finansal firmaların da katılımlarıyla büyüdüklerini belirtti.

2018’in 3. çeyreğinde, dünyanın en büyük iki borsası NYSE ve Nasdaq ile birlikte küresel pazarın dördüncü büyük varlık yöneticisi olan Fidelity, kripto para birimlerini benimsemek için bir Bitcoin girişim şirketini kurduğunu ve kurumsal yatırımcılara özel olanaklar sağlanacağını açıkladı.

Gopax Projesi

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, iki büyük banka kuruluşu olan Shinhan ve Nonghyup kripto para değişimi piyasasının gelişmesine adına birçok katkıda bulundular. Hükümet ve diğer borsalarda diğer bankalardan da gerekli desteği bekliyorlar.

Shinhan Bank, ülkede ki en değerli ikinci ticari banka kuruluşu. Güney Kore’de ki tüm bankalara para çekme ve mevduat desteği veren Nasdaq ile ortak bir proje olarak Gopax geliştirildi.

Fidelity, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Nasdaq ve NYSE gibi yabancı finansal kuruluşlar ile yapılan bu toplantıda elini taşın altına daha çok koymaları noktasında uyarıldı.

Hong ise şu açıklamayı yaptı: “1993’de Güney Kore’de bir türev uzmanı olarak geldiğimde, yerel pazar ve hükümet, türevlerin tehlikeli ve riskli araçlar olduğunu düşünüyorlardı. Yaklaşık 20 yılda büyük yol kat eden Güney Kor,  şimdi pazara girmek adına türev ve tahvil ihraç ediyor. Güney Kore’de ki finansal kurumlar ciddi düşünmeli ve yatırımcıları teşvik etmek için çalışmalıdır.”

Cumberland CEO’su açıklamalarına ek olarak: “Küresel kripto piyasası hızla güvenlik belirleyecilerine kayıyor. Girişim sermayesi, hedge fonları, spor takımları, gayrimenkul ve çeşitli varlık türleri için blok zinciri büyük önem arz ediyor. Küresel finans kuruluşları kripto pazarında mevcut varlıkları belirleme ve dijitalleştirme vizyonu ile hareket ediyorlar.”

Kripto para piyasasında Nasdaq, Goldman Sachs, Fidelity ve diğer kurumların katılımı, kripto para birimlerinin kısa vadeli fiyat eğilimi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayabilir ancak uzun vadede fiyat konusunda etkisi olacaktır.

Eğer şirketler mevcut yaptırımları uygularsa bu durum hem Güney Kore için hemde diğer ülkeler için örnek teşkil edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here