Güney Kore kripto paralara ve blok zincirine sıcak yaklaşan bir ülke. Ülkede dağıtılmış defter teknolojisine dayanan bir sistem üzerinde çalışıyor ve eğer proje başarılı olursa kripto paralar ülkede daha yasal hale gelebilir.

Koreli bir basın kuruluşuna göre Aralık ayında blok zinciri tabanlı oylama sistemi de devreye giriyor. Güney Kore’nin Ulusal Seçim Komisyonu ve Bilgi – İşlem Bakanlığı bu projeyi ortak olarak yürütüyordu. Bu sistemle birlikte zamandan tasarruf ve güvenliğin arttırılması planlanıyor.

Bakanlıktan gelen açıklamada: “Blok zinciri tabanlı oylama sisteminin güvenliği arttırmasını bekliyoruz. Bakanlık olarak bu tarz yeni uygulamaları faaliyete geçirmek bizim görevimiz.”

Oy tahribatlarını engellemenin yanı sıra adaylar ve gözlemcilerde bu sisteme erişebilecek. Bu sayede ise daha güvenli ve şeffaf bir ortam sağlanıyor. Bakanlığa göre bu sistem neredeyse tüm çevrim içi oylamalarda kullanılacak.

Bu sistemin bir benzeri ise geçtiğimiz Mart aylarında kullanılmıştı. Sistemde yaklaşık olarak 9000 kişi oy kullandı ve herhangi bir sorun ortaya çıkmadı.

Blok zinciri birçok sektörü birkaç yıl içerisinde değiştireceğe benziyor. Bir eyaletin valisi ise Sanayi 4.0’da bu teknolojiyi kullanarak daha fazla verim almak adına araştırma komisyonu kurmuştu.

Benzer projeler ABD’de de uygulanıyor. Bu konu ile ilgili bir haberimizi yapmıştık. 150 denizaşırı ülkede görev yapan asker blok zinciri tabanlı bir oylama sistemi ile başarılı bir şekilde oy kullanmıştı.

Tabi ki bu oylama sistemine karşı çıkanlarda var. Birçok kişi bu kadar anonimliğin zararlı olduğunu ve sistemlerin rahatlıkla hacklenebileceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here