Güney Kore’den kripto para ile ilgili ilginç bir mahkeme kararı geldi. Kore’de bir mahkeme, bir ticari bankanın kripto para değişimi için bankacılık hizmetlerini vermeyi reddetmesinin hukuka aykırı olduğunu ve bu kararın iptal edilmesi gerektiği yönünde karar verdi.

Güney Koreli bir ticari finans kuruluşu ve banka olarak hizmet veren Nonghyup, bir müşterisinin kripto para borsası açmak için başvuruda bulunması sonrasında bu kişiye hizmet vermeyeceğini açıklamıştı. Banka ise bu kararı Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) tarafından yayınlanan kara para aklama aklama karşıtı kurala dayandırdığını belirtti.

Bankaya başvuruda bulanan kişi tüzel bir kişilik ve şirketin adı Coinis. Şirket ise bankanın verdiği karara itiraz etti. Kişinin bankada hali hazırda bir hesabı olduğunu ve bankanın bu hizmeti reddederek sözleşmeye aykırı hareket ettiğini belirtti. Mahkemede bu kararı bozarak ortada bir sözleşmenin olduğunu ve bankanın kişiye bu hizmeti vermesi gerektiği kararını verdi. Bu kararın ise örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Yılın başında, Asya ülkesinde kripto-para değişimine yönelik bankacılık hizmetleri sunan ticari bankalar, spekülatif ticaret ve kara para aklama ile mücadele etmeye yönelik düzenleyicilerden tarafından incelemeye tabi tutulmuşlardı.

Bankalar düzenleyiciler tarafından sürekli olarak denetlendiği için kripto para alanında faaliyet gösteren kişilere hesap açmak istemiyorlar.

Coinis, bankalar ile sorun yaşayan ilk kripto para borsası değil. Bundan üç ay önce Kore’nin en popüler borsası olan Bithumb’da bankalar ile sorun yaşamış ve bir banka hesapları kapatacağını açıklamıştı. Bithumb’a karşı ön yargının arkasında ise yaşadığı hack skandalı yatıyor. Borsanın ABD’den milyon dolarlık yatırım alması üzerine ise bankalar ile tekrardan anlaşma sağlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here