Güney Kore hükümeti, aylardır kripto para meselesine bir soğuk bir sıcak tavırla yaklaşıyor. Yılın ilk haftalarında yaşanan büyük değer kayıplarında bu değişken tavrın etkisi çok. Dünyadaki kripto para pazarının kayda değer bir bölümünü elinde bulunduran ülkede devlet memurları bundan böyle kripto para ticareti yapamayacaklar, fakat tek bir şartla.

2017’nin sonlarından günümüze kadar Güney Kore’nin kripto para piyasasına olan yaklaşımı oldukça değişkendi. Ülkedeki vatandaşların kayda değer bir kısmı teknoloji ile haşır neşir olduklarından yatırımcı sayısı fazla fazla. Bu durumda ortaya fazlasıyla üçkâğıt ve kara para aklama girişimi gibi suçları ortaya çıkartıyor. 

Maeil Business’a tarafından Güney Kore Personel Yönetimi Bakanlığı, kripto para ticaretine karıştığı tespit edilen devlet memurlarının yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle cezalandırılacakları söyleniyor. Bir doküman yayınlayan bakanlık, egzersiz saatleri içerisinde kripto para ticaretinin yasaklandığını emin bir dille açıklıyor.

Açıklamalara kadar ülkedeki her bir bakanlık ve kurum, egzersiz saatleri içinde yapacak bir işi kalmayan memurların bile kripto para işlemi gerçekleştirmeleri halinde, çalıştıkları kurum kadar cezalandırılabileceklerini belirtti. 

ABD ve Japonya’dan sonradan dünyanın en büyük kripto para pazarı olan Güney Kore, bu olaya bir türlü uyum sağlayamadı. Geçerli bir çözümle  üçkâğıt vakalarının önüne geçmeye çalışan devlet yetkilileri, oldukça güvenilmez bir profil çiziyorlar. Aralık 2017’de ülkedeki ticaretin tamamen yasaklanacağına karşın haberler bir 1 ay daha sonra yalanlanmış, yüreklere su serpmişti.

Ambargo girişimleri, Güney Koreli yatırımcıların bir parçası olan devlet memurlarını günün kayıtlı saatlerinde ticaretten uzaktan tutacak. Ama Güney Kore’nin bir sürpriz yaşanmazsa daha önemli bir yaptırım getirmesi beklenmiyor.

En kıymetli kripto para birimi olan Bitcoin, uzun süredir 10.500 dolar civarında seyrediyor. Öteki kripto para durumlarındaki ölçülü olma de aynı şekilde devam ediyor. 

Kaynak : https://cointelegraph.com/news/south-korean-government-bans-officials-from-crypto-holding-and-trading

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here