Google, kullanıcıların meraklarını gidererek verilerinin güvende olduğundan belirlenmiş olmalarını sağlayacak öyle çok icat sundu.

Bireysel verilerin, reklamcılık için nasıl kullanıldığıyla ilgili soruları yanıtlayan Google, kullanıcıların belirtilmiş reklamları neden gördüklerini daha iyi anlamaları ve deneyimlerini kontrol etmelerine muavin olmaları için tasarlanan pek çok yeniliği duyurdu. Google mahsul müdürü Philippe de Lurand Pierre-Paul, kullanıcıların hangi verilerinin reklamlar için kullanıldığı konusunda duydukları endişenin farkında olduklarını belirtti.

Paul’a kadar Google’ın sunduğu bu yenilikler baştan sona kullanıcıların bütün endişeleri giderilecek. Son dönemde veri gizliliği konusunda yaşanan olaylar silsilesi ardından  konu böylece konuşuldu fakat herkes verilerinin az kalsın elden ele dolaştığının farkında ve yanıt bekliyor. Google’da açılan davaların ve kamuoyundan gelen tepkilerin farkına varmış olacak ama önlemini almış.

Özellikle Avrupa, geçtiğimiz günlerde kullanıma sunduğu katı bir gizlilik yasası ile kullanıcıların haklarını güvence altına almıştı ve Facebook, Google gibi büyük şirketler bu konuda önlem alarak kendilerini güncellemek durumunda kaldılar. Google da bu anlamda sunduğu yeni tatbik bir uçtan bir uca kullanıcıların verilerini gözlemleyebilmelerine ihtimal sağlayacak.

Artık kullanıcılar Google hesaplarına girerek Reklam Ayarları’na tıklayacak ve verilerinin hangi reklam için niçin kullanıldığını görebilecek. Detaylı listeler halinde sunulan verilere göz atarak, dilediğimizi kaldırmamız da bundan böyle olası. Bu sayede Google, sizin izniniz olmadan herhangi bir bilginizi reklam görüntüleme ögesi olarak kullanamayacak.

Peki bu ayarları nasıl düzenleyebileceğiz?

Ilk Kez Google Hesabım menüsüne antre yapmanız gerekiyor. Ardından ise derhal aşağı yer alan Kişisel Bilgiler ve Gizlilik menüsünden reklam ayarlarına girmeniz gerekecek.

Reklam ayarlarına girdikten sonra Reklam Ayarlarını Yönet sekmesine tıklayacaksınız.

Burdan sonra ise karşınıza reklamlar için kullanılan bilgileriniz çıkacak. Bu kısımdan tüm bilgilere detaylıca bakabilir ve kullanılmasını istemediğiniz verilerinizi düzenleyebilirsiniz.

Bu ayarların hepimiz kadar ahenkli olarak kullanılması gerekiyor çünkü hakkımzda haddinden fazla bilgiye sahip olan kurumlar bu bilgileri aslında bir nevi lehimize kullanıyorlar. Siz de basit bir ayarla verilerinizi teminat altına alabilirsiniz.

Kaynak : https://venturebeat.com/2018/06/14/google-reboots-isim-settings-tools-to-give-users-more-control-over-their-bilgi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here