Hemen her gün öyle fazla arama yaptığımız, dünyanın en fazla kullanılan-en popüler arama motoru olan Google’ın, bu adı nasıl ve nereden aldığını biliyor muydunuz?

9 yaşındaki Milton Sirotta ve erkek kardeşi Edwin, bir gün amcalarıyla beraber New Jersey falezlerinde yürüyüşe çıkmışlardı. Amcaları Edward Kasner, Columbia üniversitesinde matematikçiydi ve aynı ivy league kurumunda temel bilim dallarının birinde kadroya alınan ilk Musevi olarak da ün salmıştı. 

Kasner, okumayı seven 9 yaşındaki çocukların ilgisini sürüklemek için planlanmış bir konuda konuşarak çocukları eğlendirmeye çabalıyordu. Konu, ‘1’ rakamının ardına 100 adet 0 konularak yazılan sayı idi. Kasner, yeğenlerine bu sayıya bir isim bulmaları için meydan okudu. 

Milton’ın önerdiği isim, ‘Googol’ oldu. Ve Googol sözcüğü ilk kez, Kasner’ın James Newman ile birlikte 1940 yılında yazdığı ‘Mathematics and the Imagination’ isimli kitapta meydana çıktı. Bundan Başka daha büyük bir sayıya verilen ve 10 üzeri Googol olarak nitelenen Googolplex sayısına bahşedilen ad da ilk önce bu kitapta yer buldu.

Her iki kelime de beyinlere kazındı ve popüler kültürün içine sızarak; ‘The Simpsons’ isimli çizgi filmin yanı sıra, Larry Page ve Sergey Brin kadar geliştirilen arama motoruna bahşedilen isim olarak karşımıza çıktı. 

Stanford üniversitesinden David Koller’e tarafından, Sean (Anderson) ve Larry (Page) ofislerinde beyaz tahtayı kullanarak iyi bir ad bulmaya çabalıyorlardı. (Heybetli miktarda verinin endekslenmesiyle alakalı bir ad.) Sean sözlü olarak Googolplex sözcüğünü ortaya attı ve Larry de kendisine sözlü olarak kısaltılmış hali olan Googol sözcüğüyle karşılık verdi. 

Bilgisayar terminalinin önünde oturan Sean, hemencecik harekete geçerek, tavsiye edilen adın kayıt ve başvuru için uygun olup olmadığını öğrenmek maksadıyla internet alan adı kayıt bilgi alanında bir arama gerçekleştirdi. Ama sözcüğü kusursuz biçimde yazmayı beceremeyen Sean, kusur yaparak, Google.com olarak aratmış ve alan adının da tescil için müsait olduğunu bulmuştu. Adı Larry de beğenince, birkaç saat içerisinde ‘Google.com’ ismini kendisi ve Sergey adına kaydettirdi.

bu vesileyle, şunu da ekleyelim: Google’ın Mountain View kampüsünün öteki ismi de ‘Googleplex’ olarak geçmektedir.

Kaynak : https://seyler.eksisozluk.com/google-isminin-ortaya-cikis-hikayesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here