Bitcoin cüzdan sağlayıcısı Samourai Wallet, Ocak’da yayınlanan blog yazısına göre Google firmasının yaptığı bazı bildirimler sonrası üründe gizlilikle alakalı bazı özellikleri devre dışı bırakmak zorunda kaldıklarını belirtti. Gelişmiş anonim özelliklere sahip bu uygulama Bitcoin merkezli bir deneyim sağlamayı amaçlıyor.

Google Kaynaklı Sorunlar

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre ise bazı özelliklerin devre dışı kalmasının tek sorumlusu Google. Bu durumun ise mobil uygulamada gerçekleştiğini belirtmekte fayda var ve Play Store’un yönetimi Google’da olduğu için belirli özellikler devre dışı bırakılmaya zorlanmış.

Samourai; gizli mod, uzak SMS komutları ve SIM takası adı verilen özellikleri 2015 yılından bu yana aktif olarak kullanıyordu. Google ise kısa süre önce bu işlevlerin kaldırılması gerektiği ve bu durumun kullanıcıları mağdur ettiği görüşünde. Firma ise bu uygulamaları tamamen kullanıcıları korumak adına yaptığını iddia ediyor.

Kullanıcıların güncelleştirmeyi yüklemeden önce gizlilik modunu devre dışı bırakmaları gerekiyor. Samourai açık kaynak kodlu bir uygulama mağazası olan F-Droid’de ise sürümün değişmeyeceği belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here