Yatırım bankacılığı devi olan Goldman Sachs, Çarşamba günü Bitcoin Ticaret Departmanı kuracağını doğruladı.

New York Times’ın haberine göre, firma Birleşik Devletler’deki en büyük finansal kuruluşlardan birisi ve kendi yatırımlarını Bitcoin fiyatına bağlı olan yatırım kontratlarına sponsor olarak kullanacak. Firma bu sayede direkt olarak fiziki Bitcoin ticareti yapabileceğini umuyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında, bankanın kripto para üzerine bir departman kuracağı yönünde söylentiler vardı, ancak yönetim ve temsilcisi bu raporların yanlış olduğunu iddia etti. 23 Nisan’da banka, kripto para birimi tüccarı olan Justin Schmidt’I işe almasından sonra da “dijital varlıklar konusunda her hangi bir sonuca daha varmadıklarını” belirtmişti.

Banka, müşterilerine bitcoin ile bağlı olan “teslim edilemeyen vadeli işlem” (non-deliverable forward) adında bir çeşit vadeli sözleşme kontratı sunduğunu teyit etti. Bitcoin’in geçtiğimiz Kasım ayında Goldman CEO’su Lloyd Blankfein tarafından “sahtecilik suçunu gerçekleştirmek için kullanılan bir araç” olarak tanımlandığını unutmamak gerek.

Goldman’da yönetici pozisyonunda olan Rana Yared, Bitcoin Departmanı’nın kuruluşu için, bu sürece dahil olan tüm kişilerin ve operasyonun kripto para konusunda şüpheci yaklaştıklarını vurguladı.

“Kendimi Bitcoin’in bir gün dünyayı ele geçireceğini düşünerek ve buna inanarak güne uyanan bir insan olarak hiç tasvir etmem. Ve bu işin içerisinde olan tüm kişilerin konuyla ilgili şüpheleri olduğunu ve bunların da masaya yatırıldığını belirtmek isterim.” dedi.

Ne olursa olsun, banka koruma fonlarından, bağışlardan ve diğer kurumsal yatırımcılardan yeterli miktarda ilgi gördüğünü ve yönetim kurulu tarafından bu kararın onaylandığını, bu sayede kendi parasını kripto para ticaretinde kullanacak ilk büyük Amerikan bankası olma yönünde büyük adım attığını belirtmek gerekir.

“’Ben Bitcoin ya da Bitcoin vadeli sözleşmelerimi tutumak istiyorum, çünkü bu alternatif bir değer saklama opsiyonu’ diyen müşterilerin sözleri halk arasında yankı uyandıracak.” diyor Yared.

Dolayısıyla, banka, Federal Rezerv’den ve devlet statüsündeki otoritelerden gerçek bitcoin ticaretine başlamak için düzenleyici bir onay almayı umuyor. Bu gelişme kripto para birimlerinin durumunu şüphesiz değiştirecek ve onu yaygınlaştırılmış bir finansal varlık haline getirecek.

“Bu bizim anlayamayacağımız yeni bir risk değil” diyor Yared, Bitcoin ticareti hakkında. “Bu sadece bizim ekstra dikkatli ve farkında olmamızı gerektirecek yükseltilmiş bir risk.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here