Meşhur bankacı ve iş adamı olan David Rockefeller’ın ailesi, günümüzün en ihtilaflı teknolojilerinden birisi olan kripto para işine girdi. Ailenin sahip olduğu 3 milyar dolarlık yatırım şirketi Venrock, kripto para dünyasına giriş yaptı.

Venture (yatırım, teşebbüs) ve Rockefeller kelimelerinin birleşiminden oluşan Venrock isimli firma 1969’dan bu yandan Kaliforniya’da etkinlik bildiren bir yatırım firması. Ailenin bu şirketle odaklandığı konu ise teknoloji ve bilimle birlikte sunulan ardıl iş alanları. Venrock’ın yatırım yaptığı şirketler aralarında Apple, Intel gibi devlerle birlikte onlarca Silikon Vadisi şirketi var. Dolayısıyla kripto para işine girilmesi epeyce mantıklı bir hücum gibi görünüyor. 

Rockefeller ailesinin dünya ticaretinde şebekeleşmeyi ve tekelciği getirdiği yıllar geride kalsa da, bunun etkileri hala hissediliyor. Bundan Başka uzandıkları alanlar sadece ticaret ve küresel pazarlar yok, ABD’nin başkan yardımcılığını, senatörlüğünü ve parlemento üyeliğini yürüten aile üyeleri de var. Haliyle bu durum, beraberinde olağanüstü boyutlarda daimi bir serveti getiriyor. Rockefeller denince akla birincil gelen şey de dolar darphanesi oluyor.  

Venrock’ın ortaklarından olan David Pakman, “Piyasada çok pozitif kripto para tüccarı var. Kripto paralarla desteklenmiş çok pozitif koruma yatırımı var. Aslında bize göre kripto paralar, biraz daha tehlike sermayesine benziyorlar.” açıklamasında bulundu. Pakman’ın bahsettiği Venrock kadar yapılan laf konusu yatırım, kripto para şirketi olan Coinfund ile kurulan bir ortaklık. 

Coinfund ise daha fazla yeni çıkmak üzere olan kripto para birimleri için incelemeler yürüten bir arabulucu şirket. ICO’lar adını verdiğimiz yeni kripto paraların yatırımcılara seslenmesi için, bir takım dev şirketlerle ortaklık kurmaları gerekiyor. Pakman, Venrock’ın uzun vadede kripto para dünyasında teknolojinin dönüştürülmesi için çalışacağını söylüyor. Pakman’ın şu açıklaması, Venrock’ın neleri değiştireceğine dair tartışmalara niçin olacak sözler içeriyor:

“Risk sermayesi bana kalırsa kendisinin kapı bekçiliğini yapan endüstridir ve bu anlayışın geri çekildiğini görmek isterim. Minik bir grup insanın, hangi projelerin (ICO’ları kastediyor) para kazandıracağına karşın kararlar vermesi gerektiğine inanmıyorum”

Rockefeller ailesinin kripto para piyasasına girişi, bazı şeylerin değişeceğine dair kayda değer bir göze çarpan olabilir. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak : https://news.bitcoin.com/first-soros-now-rockefellers-move-into-cryptocurrency/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here