Gatecoin borsası, Mayıs 2016 tarihinde siber saldırıya uğramıştı ve hakkındaki mahkeme bugün itibariyle sonuçlandı. Mahkeme, borsanın yöneticilerinin saldırıyla ilgilisi olmadığınına karar verdi ve zorunlu tasfiye emrini onayladı. Gatecoin işletmesini kapatmadan önce mağdur olan müşterilerine elinde kalan varlıklarını dağıtmaya çalışıyordu.

Tasfiye Süreci Başladı

Hong Kong merkezli borsa, Mayıs 2016 tarihinde büyük bir saldırıya uğramıştı ve hackerlar 6 milyon dolar değerinde kripto parayı çalmışlardı. Gatecoin borsasında bulunan birçok cüzdana erişim sağlanmış ve şirketin güvenlik ihlalleri yaptığı tespit edilmişti. Borsanın mevcut varlıklarının %25’i bu saldırıda hackerların elinde geçti. 250 Bitcoin, 185.000 Ethereum ve birkaç milyon dolar değerinde varlık borsadaki cüzdanlarda saklanmaktaydı.

Gatecoin tasfiye sürecinden önce Eylül 2018 tarihinde bankacılık ortaklarıyla Ödeme Hizmeti Sağlayıcısı (PSP) ile çalışmaya başladığını duyurmuştu. Tasfiye sürecinin başarısız olduğu iddia edilmiş ve bu süreçten dolayı bankalar suçlanmıştı.

Borsa yöneticileri konu ile ilgili: “Eylül 2018 tarihinde müşterimizin transferlerini işleme koymak için PSP sistemini kullanmaya başladık. PSP fonlarımızın birçoğunu korudu fakat tasfiye noktasındaki sorunlarımızı çözemedi.” Şirket konu ile ilgili bankalar hakkında yasal işlem başlatsa da mahkeme bunu kabul etmedi. Gatecoin 2017 yılında da bankacılık problemleri ile uğraşıyordu. Yaşanan skandal sonrası birçok banka borsanın hesaplarını kapattı ve şirket o tarihten bu yana tasfiye sürecini tamamlayamadı.

Borsa, 2015 yılında Ethereum’u listeleyen ilk borsalardan birisi olma unvanına sahipti ve günlük işlem hacmi ile Asya’nın en önemli şirketlerindendi. Tasfiye sürecinin benzerini Cryptopia borsası da uyguladı. Borsa, yaşanan hack skandalı sonrası hesapları açarak kullanıcılarının hacklenme tarihi sonrası borsada bulunan bakiyelerini geri iade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here