Güney Kore’den kripto paralar ile ilgili yeni bir haber daha geldi. Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) başkanı, kripto borsalarının bankacılık hükümleriyle ilgili bir sorun yaşamaması gerektiğini yerel medya platformu olan Token Post’a bildirdi.

FSC’nin yetkililerinden Choi Jong-Ku, borsaların kara para aklama faaliyetlerine karşı gerekli güvenlikleri aldığı ve know-your-customer(müşterini tanı) kontrollerini yaptığı müddetçe bankacılık destekleri alacağını bildirdi.

Koreli bankalar daha önce tüccarlara anonimlik sağlamak için borsalarda ki yatırımcılar için sanal hesaplar açmasına olanak sağlıyordu. 2018’in başında alınan karar ile birlikte tüm hesapların gerçek isimlerde açılması zorunluluğu getirildi. Bu şekilde hem bankalar daha güvence altında oluyor hemde borsalarda yaşanan manipülasyonların önüne geçiliyordu.

Jong-ku yaptığı açıklamada: “Bankaların sanal hesap açmalarında normal şartlarda bir sorun yok fakat bazı kullanıcılar bunu kendi lehlerine kullanıyor. Bankalar borsada faaliyet gösteren kullanıcıların ancak bilgilerini alması durumunda sanal hesap açabilirler. Bu tarz sıkıntıların önüne geçmek için yeni düzenlemeyi yürürlüğe koyduk.”

Bu beyan, Kore’de ki Blockchain Derneği tarafından da olumlu karşılandı. Ülkenin en büyük kripto para borsalarından olan Bithumb, banka ortağı olan Nobgyup’ın desteğini yeniden kazanarak yüksek profilli bir banka hesabı açmaya hak kazandı. Borsanın daha önce yaşadığı sorunlar sebebiyle banka geçen haftaya kadar yüksek profilli hesaba izin vermemişti. Bankanın ise bu hesabı açtırırken borsadan bazı taleplerde bulunduğu gelen bilgiler arasında.

FSC’den gelen bu karar sonrası Kore’de kripto sektörü açısından önemli bir döneme girildi. İlk Para Teklifleri üzerinde uygulanan yasağın kalkıp kalkmayacağı ise Aralık ayında belli olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here