Bu yazımızda kripto paraların fiyatını etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz. Kripto paraya yatırım yapmadan önce fiyatları etkileyen faktörleri bilmek çok elzemdir. Haberleri sürekli takip etmeli ve piyasa haberlerine göre pozisyon almak çok önemlidir.

Regülatörler

Birçok ülkede regülatörler bulunmaktadır. Bu kurumlar kripto para faaliyetlerinde bulunan borsaları ve diğer şirketleri sürekli olarak denetlerler. Örneğin, Japonya’da ki haberimizde yeni vergi sisteminden ve bu piyasaları düzenleyen kurumlardan bahsettik. Birçok ülkede buna benzer kurumlar bulunur. Amerika’da Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu (SEC) en önemli regülatördür. Bu kurumun aldığı karar tüm piyasayı olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Bu yüzden bu tarz kurumlarla ilgili yapılan tüm haberleri yatırımcı olarak takip etmek zorundasınız. Çin’de ki regülatörlerin ani çıkışı ile birlikte ICO yasağı koyulmuş ve bu sebeple Bitcoin %15 değer kaybı yaşamıştı.

Gelişmeler

Blok zincirinde veya Bitcoin’de yaşanan gelişmeler çok önemlidir. Örneğin, Bitmain madencilik şirketinin yeni güncelleme ile kazıyı kolaylaştırması sebebiyle %20 oranında bir fiyat artışı yaşanmıştı.

Yine Craig Wright’ın çatallaşma için bastırması ve tüm sektörü tehdit etmesi sebebiyle Bitcoin 6000 dolar seviyelerinden 4000 dolara kadar indi. Bu yüzden gelişmeleri takip etmek gereklidir. Bitcoin’de yaşanan bir olumsuzluğun tüm kripto paraları etkileyeceğini de belirtmekte fayda var.

Finansal aktörlerin yani büyük kurumların ve şirketlerin başında ki kişilerin kripto paralar hakkında olumlu veya olumsuz yorum yapması da çok önemlidir. Bu durum eskisi kadar pazarı etkilemese de güvenilirliği olan kişilerin yorumlarına dikkat etmek gerekiyor.

Spekülasyonlar

Kripto pazarı ilk çıktığı günden bu yana spekülatif hareketlere maruz kalmıştır. Bazı yatırımcılar kazanç elde etmek adına bir kripto paraya yüklenerek onun değerini arttırır ve tüm dikkatini onun üzerinde toplar. Halbuki bu kişiler çok önceden satış emirlerini girdiği için kendini güvence altına almışlardır. Burada ki amaç anlık kazançlar elde ettikten sonra piyasayı terk etmektir.

Balinalar ise kripto pazarına yıllar önce girmiş ve Bitcoin 100 dolar veya 1000 dolarken stok yapmış yatırımcılardır. Herhangi bir balinanın elinde bugün itibariyle 5000 BTC bulunmaktadır. Bu şekilde elinde büyük çaplı kripto para bulunan binlerce balina bulunur. Bu balinalar kendi aralarında anlaşarak da pazarın seyrini değiştirebilir.

Hack Skandalları

Bireysel kullanıcılar zaman zaman hacklenir ve cüzdanları tamamen boşaltılır. Bu konu ile ilgili sitemizde kripto-malware başlığında çeşitli haberler yayınlamaktayız. Bunlar pazarı etkilemese de bir borsanın hacklenmesi tüm pazarda büyük yankı uyandırır. Hele ki korsanların yakalanmaması durumunda yeni balinalar ortaya çıkar.

Daha önce birçok borsa hacklenmiş ve zor günler geçirmiştir. Bazıları tamamen kapanmış ve yöneticileri hapis cezasına bile çarptırılmıştır. Bu tarz skandallar hem dışarıdan gelecek olan yatırımcıyı etkiler hemde mevcut yatırımcıların yatırım miktarını azaltmasına sebep olur. Bu yüzden borsaları iyi takip etmek önemlidir.

Arz – Talep Eğrisi

Tüm finansal yatırımlar gibi Bitcoin’i de etkileyen başlıca aktör arz ve talep durumudur. Kripto paralar belirli dönemlerde talep gördükçe fiyatlar artış gösterirken tam tersi durumda fiyatlar azalmaktadır. Bu durum tamamen yatırımcıların kararına bağlı bir durumdur.

Kripto paralar 2012 yılından beri yılın son aylarında talep miktarı arttığı için değer kazanmakta ve ralli başlamaktaydı. Bu yıl ise ilk kez bu durum yaşanmadı. Birçok kullanıcı geçmiş yıllarda yaşanan durumu örnek alarak pazara girse de büyük hüsrana uğradılar. Bu yüzden kripto para haberlerini sürekli takip etmeli ve yaklaşan volatileteleri dikkatli incelemek önemlidir.

Yukarıda anlattıklarımızın dışında pazarı etkileyen faktörler olsa da anlattıklarımız en çok etkisi bulunan ana etmenlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here