Bitcoin fiyatının 1 hafta içerisinde 3800 dolardan 4200 dolara çıkıp tekrardan aynı fiyata gerilemesi birçok yatırımcının kafasını karıştırdı. Yatırımcılar yaşanan bu durumu yorumlamaya çalışırken kripto para uzmanları da görüşlerini bildiriyorlar. Durumun yaşanmasındaki temel sebep olarak Ethereum güncellemesi yer alsa da bu durum bir balina saldırısı da olabilir.

BTC Stok Sayısı Giderek Artıyor

Balina, 5000 BTC değerinden daha fazla kripto para bulunduran yatırımcılara verilen bir isim. Ayı pazarının yaşanmasındaki en büyük sebebin altında ise bu yatırımcıların tutumu yatıyor. Bitcoin fiyat analizi yaparken bu yatırımcıların yatırım hareketlerinin takip edilmesi gerekiyor.

Bitcoin’de aşağıya doğru iniş yaşanırken benzer fiyatlara gelinmesinin en büyük sebebi balinaların 150.000’den daha fazla Bitcoin stoklaması. Balinalar piyasaya anlık girerek fiyatların yükselmesini sağlarken ellerindeki açık pozisyonları sebebiyle de fiyatların aşağıya gelmesini sağlayarak yarım milyar dolara yakın kar elde ettiler.

Balinalar geçmiş yıllarda sahip oldukları varlıkları cüzdanlarda tutarken artık saklama alanı olarak borsaları tercih ediyorlar. Bu borsaların başında ise Bittrex, Bitfinex, Huobi, Binance ve Coinbase gibi gibi borsalar yer alıyor.

Balina hareketi teorisinin kaynağı ise BıtInfoCharts şirketinden gelen veriler. En büyük 100 cüzdan arasında 150.000 BTC’nin üzerinde birikim olan hesap sayısı giderek artıyor. 4200 dolardan açık pozisyonla satış yapan Balinalar fiyatların çok kırılmasına izin vermiyorlar. Fiyatların 3000 dolara düşmesi onlar içinde büyük zarar oluşturacağı için balinalar fiyatları 3500 doların üzerinde tutmaya kararlı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here