Finansal İstikrar Kurulu (FSB) kripto paralar ile ilgili bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda dijital para birimlerinin küresel finans için bir risk oluşturmadığı ve takip edilmesi gereken bir varlık olduğu belirtildi.

Mart 2018’de G20 zirvesinde yapılan sunuma ek olarak yayınlanan raporda dijital paralar hakkında da geniş bir yer ayrıldı. Raporun amacı finansal istikrar için kripto varlıkların muhtemel etkisini tespit etmek.

Tehdit Değil Fakat İzlenmeli

FSB Uluslararası Merkez Bankası tarafından desteklenen bir kurum. Raporda kripto para birimlerinin değerleri, düşük likidite sorunları, volatilite ve operasyonel riskleri de detaylı bir şekilde araştırıldı.

Raporu yayınlayan yetkili ise: “Mevcut bilgilere dayanarak, rahatlıkla söyleyebiliriz ki dijital varlıklar şu anda küresel finansal istikrar için önemli bir risk teşkil etmemektedir. Bununla birlikte, bu varlıkları dikkatli incelemek gerekiyor. Kriptoların kullanımı gelişmeye devam ederse, gelecekte finansal istikrar için olumlu etkileri olabilir.”

Spesifik olarak, kripto para birimlerini, günümüzün finans sistemine bir gün tehdit oluşturabilecek yeniliklerin öncülüğünde gelişen bir teknoloji olarak adlandırmaktadır.

Bu tarz organizasyonların dijital varlıklar ile ilgili böyle raporlar yayınlaması ise büyük şirketlerin dikkati çekiyor. Büyük şirketler bu tarz raporlara göre hareket edebiliyor. Hele ki bu kuruluşun G20’de sunum yapması ayrı bir güven teşkil etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here