Federal St. Louis Merkez Bankası, Bitcoin ve dijital varlıklarla ilgili detaylı bir araştırma makale yayımladı. Yayınlanan makaleye göre Bitcoin’ın fiyatı potansiyel olarak 3’e ayrılıyor: belirsiz, sıfır veya aralarda bir yerde. Makalenin yazarları ise fiyatı belirsiz ile sıfırın arasında bir yerde olarak görüyorlar.

Yazarlar David Andolfatto ve Andrew Spewak’e göre, Bitcoin fiyatını düşüren en önemli sebep sürekli genişleyen bir alternatif arz. Yazıda: “Bitcoin, spekülatif ve geçici bir varlıktır. Sabit bir tedarik, sürekli artan bir değer anlamına gelmez. Talep Bitcoin’in olduğu gibi diğer varlıklarında fiyatını belirleyen en önemli unsurdur. Piyasada altcoin olarak adlandırılan varlıkların sürekli ortaya çıkması ise arzı arttıran bir sebep. Arzın artması da talebi düşürdüğü için Bitcoin fiyatı düşüş eğiliminde. Eğer Bitcoin’in ilk günden itibaren alternatifi olmasaydı şuanda fiyatı çok daha yüksek olacaktı.” Bitcoin fiyatına etki eden diğer faktörlerde makalede detaylıca incelenmiş. Üstün likidite durumu kripto paraları değerli kılan bir faktör.

ICO Faaliyetleri

ICO konusunda ise bunların ilk olarak Bitcoin için çıktığına vurgu yapılmış. Yazıda: “2017 ile 2018 yılları arasındaki ICO’lar Ethereum’a olan talebi arttırdı. Ethereum’un arzı oldukça fazla ve sürekli üretim halinde. Bu sebeple de Ethereum’un Bitcoin’e oranla daha avantajlı. Diğer yandan ICO’lar da kripto varlıklara zarar veriyor. Yarısından fazlasının dolandırıcılık faaliyeti olduğunu düşünürsek zarar vermemesi düşünülemezdi.”

Akıllı Sözleşmeler Dünyayı Değiştirdi

Makalede Bitcoin’in yanında kripto varlıkların sahip oldukları teknolojilerden de bahsedilmiş. Bitcoin için akıllı sözleşmelerin çok pahalı olduğu ve bu sebeple hayalden öteye gidemediği vurgulanıyor. Akıllı sözleşmelerin bir devrim niteliğinde olduğu ve gerekli bir teknoloji olduğu belirtilmiş.

Ekonomistlere göre Bitcoin 10 yıl sonra spekülatif bir varlık ve değer deposu olarak kalacak. Bu varlık tamamen yok olmayacak fakat ödeme sistemi olarak hayatımızın neredeyse her yerinde kullanılacak.

Bitcoin’in Gerçek Değeri

Yazının kaleme alındığı sırada Bitcoin’in fiyatı 3641 dolardı. Yazarlar Bitcoin’in fiyatının net olarak ne olduğu konusunda soru işaretlerinin olduğunu belirtiyor. 2017’de yaşanan balon fiyatlanmanın diğer altcoinleri de etkilediğini ve balonun sönmesi ile birlikte altcoinlerin birçoğunun dibe çöktüğü ifade ediliyor.

Yazı oldukça uzun. Madenciler, Balinalar, Borsalar ve volatilite sorunları da detaylıca incelenmiş. Borsaların bu varlıklar üzerinde giderek artan bir etkisi olduğu, Madencilerin ileride ortadan kalkması gerektiği, Balinaların kripto varlıkların önünde ki en önemli engel olduğu yazarlar tarafından düşünülüyor.

Kısacası yazarlarda, “Bitcoin piyasada ki en iyi ödeme aracı fakat bir yatırım aracı değil.” görüşü hakim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here