FED bu yılki kripto pazarında yaşanan gelişmeler hakkında detaylı bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda fiyatların ani düşmesi ile ilgili sebeplerde yer alıyor. FED’e göre kripto pazarındaki mevcut riskler devam ediyor. FED’in uygulamış olduğu stres testleri piyasalardaki riskleri ölçümlemek için her yıl yapıyor. 2008 yılında yaşanan mali sıkıntı sebebiyle FED bu testleri geliştirmişti. Benzer bir test o yıllarda olsaydı belkide birçok kişinin iflas ettiği Mortgage krizi hiç yaşanmayabilirdi.

Dış Etkilerin Sebebi Küresel Savaşlar

Riskler bir borsanın bilançosunu, risk ağırlıklı varlıklarını, net gelirini ve sermaye gelirini gösteriyor. Yapılan testlerde fiyatların düşmesindeki etkilere; Kuzey Kore ile yaşanan gerginlik, Çin ile ABD arasındaki ticari savaş ve tüccarların fiyatların düşüşü ile birlikte açık pozisyonlarını ani bir şekilde kapatması görülüyor.

Kripto paralardaki en büyük sorunlar ise; balinalar, düşük volatilite ve likidite. Bu sorunlar aşılmadığı sürece fiyatlardaki kırılganlık devam edeceği gibi anlık değişmelerde devam edecektir. Uzmanların ortak görüşü bu yıl fiyatların 3000 dolar ile 7000 dolar arasında olacağı. Direnç seviyesi ise yaklaşık 3500 dolar. Bu seviyenin altına inilmedikçe fiyatlar 4000 dolara yakın şekilde seyredecektir.

Fiyatların yükselmesi için dünya genelinde piyasaların açılması da çok önemli. ABD ile Çin arasındaki gerginlik tüm dünyayı etkilediği için birçok yatırımcı varlıklarını risksiz yöntemlerde kullanmayı tercih ediyor. Benzer şekilde kurumsal yatırımcılarda kripto para gibi riskli yöntemleri tercih etmiyorlar.

Fiyatların kırılmasındaki en büyük sebepte kurumsal yatırımcılar. Bu yatırımcıların borsalardan ani şekilde çıkması fiyatların 20.000 dolardan 6000 dolara kadar inmesinde büyük bir etkiye sebep oldu. Kripto paralar düşük volatilite sorunlarını aşabilirse bu şekilde yaşanan ani artışlarında önü kesilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here