Facebook Libra’nın Geleceği

Öncelikle bu yazı tamamen benim kişisel düşüncelerimi ifade etmektedir. 2012-2013 Yıllarından itibaren Kripto para piyasasını çok sıkı takip eder başka her hangi bir sitede yazmam. Sadece bu site üzerinde tecrübelerimi aktarırım, Gelelim Libra isimli Kripto paranın geleceği hakkındaki düşüncelerime.

Öncelikle herkesin merak ettiği soru – Bitcoin ‘i tahtından indirecekmi?

Bu sorunun en net cevabı tabikide hayır olacaktır. Çünkü Bitcoin bize merkezi olmayan bir alt yapı sunuyor ve anonimliği bir nebzede olsa koruyor. Pekii Facebook bize ne sunuyor? Tabiki Facebook yönetimi, kontrolü altında olan bir Kripto Para merkezi belirli bir alt yapıda kontrol edilmesi mümkün gerektiği zamanda cüzdanımızı kapatıp bizi sistem dışında bırakabilecek. Kiminle neredeyiz, Bizim aile bireyimiz kimler, Kiminle ne konuşuyoruz?  bunları kontrol ettiği yetmediği gibi artık Kime veya Nereye ne kadar para gönderiyoruz bilecek. Ayrıca Facebook Ceo’su Mark Zuckerberg Amerika Birleşik Devletleri Senatosuna Davet Edildi.   Neden mi ? Sen bizden habersiz bizim para birimimizin değerini düşürecek bir girişimde nasıl bulunursun diye 🙂  Aslında şu demek oluyor, Biz bu Dijital Para Birimi Librayı beraber kontrol altında tutalım. Kısaca söylemek gerekirse Libra Bankaları alt üst edebilir diyebiliriz. Duruma ve yapılan yorumlara bakılırsa sadece Bankalara rakip.

Peki Güvenilir mi ?

Tabiki güvenilir piyasadaki adı sanı bilinmeyen o kadar altcoin varken Arkasında ABD olan Facebook olan bir coin güvenilmez olurmu hiç ? Burada sıkıntı şu Bitcoin kadar gizli ve güvenilir olmaması, Yani Libra kullanıcıları anonim ödemeler yapamyacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here