Etherium (ETH) Bitcoin’in en büyük rakibi olarakta bilinmekte, Bitcoinden sonra çıkmasına rağmen kısa sürede büyük işler başararak kripto para piyasasında devler arasında yerinialdı. Piyasaya girdiği günden bu güne yenilikçi yapısı ile her zaman odak noktası olan ve her hareketi merakla beklenen bir kripto para birimi olmayı başarmıştır.

Etherium nedir?
İlk defa Kuzey amerika Bitcoin Platformunda tanıtımı yaplan Etherium (ETH) kurucularnın bile tahmin edemediği kadar büyük bir ilgi ile karşılaştı. Etheriyum tamamen açık kaynak kodu kullanılarak yapılmıs, herhangi bir bankaya veya ödeme aracı kurumuna bağlı olmadan uluslar arası ödeme sistemi olarak kullanılan kripto para sistemidir.Etherium, Bitcoin’e kıyasla hem gelişmiş hemde farklı bir alt yapıya sahip. Alt yapısı ayesinde Bitcoin’den farklı alanlarda kullanılabilmektedir ve birçok şirketin ilgi odağı olmuştur. Etherium işleyiş olarakta farklı bir blokchain teknolojisine sahiptir.

Etherium (ETH) kripto para piyasasında en eski para birimlerinden biridir. Bitcoin ile kıyaslandığı zaman ETH’nin kimler tarafından geliştirilip piayasaya srüldüğü bilinmektedir. Etherium 2013 yılında, Vitalik Buterin adındaki bir programcı tarafından ortaya çıkarıldı, ilk kez bu yıllarda isminden söz edilmeye başladı. Büyük bir yatırımcı grubuna sahip olan ETH çıktığı ilk günden beri kullanıcılarının güvenini kazanmaya devam etmektedir ve bu sayede kripto para borrsaların da yüksek bir hacimle işlem görmeyi başarmaktadır.
Etherium projesinin başlatılabilmesi için gerekli olan sermaye tamen halktan toplandı.Halka açık bir bağış kampanyası başlatan yaratıcıları, kısa süre içerisinde projenin başlatıla bilmesi içim gereken mikteri toplayarak, projenin başlatılmasını mümkün kıldılar. İsviçre merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş üzerinde toplanan para, tamamen şeffaf bir biçimde Ethereum’un geliştirilmesi için kullanılıyor.

Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemidir. Bitcoin’in blockchain mantığı örnek alınarak yaratılmıştır Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili ile yaratılmıştır, merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine imkan vermektedir.ETH blockchain sistem üzerinde üzerinden binlerce altcoin yaratılmasına imkan veriyor.

Ethereum’un Yaratıcıları

Ethereum, başta Vitalik Buterin olmak üzere, Mihali Alisie, Anthony Di Lorio ve Charles Hoskinson’dan oluşan bir ekip tarafından yaratıldı. ilk kez 2013 yılında bir Bitcoin konferansında bu projeden bahsetse de, projenin resmen duyurulduğu tarih Ocak 2014 oldu. O günden bu güne çok sayıda başarılı işe imza attı.

Etherium Bitcoin’in Alternatif olabilirmi?

Bir cok kişin tartıştığı ve marak ettiği bir diğer konuda Ethereum’un Bitcoin’e alternatif, hatta O’nu tahtından edecek bir kripto para olup olmadığıdır. Etherium yetkilileri yaptıkları açıklamalarda Bitcoin’in tahtında gözleri olmadığını açık bir şekilde belli ettiler.
Vitalik Buter yaptığı açıklamalarda Bitcoin ve ETH den şu şekide bahsetti:
”Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak. ”

 

Etherium ile ilgili daha fazla bilgi edine bilmek için aşağıdaki adresleri ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here