En kıymetli ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un Rus kurucusu Vitalik Buterin, Twitter üzerinden kripto para dolandırıcılığı yapan korsanlara rest çekmek için kullanıcı adını değiştirdi.

Kripto paralar, yatırım yoluyla basit yoldan varlıklı olan insanlar yarattıkları için toplumun gözünde bir an önce girilmesi gereken bir meslek olarak yer edindi. Ancak her şey böylece kolay değil. Kripto paralardan hakiki para galip gelmek, emek, sabır ve fazlasıyla data gerektiriyor. Bu bilginin peşine düşmeden, sabretmeden yatırım yapmaya çalışanlar ise sosyal medyadaki tuzaklara düşüyorlar. 

Twitter’da kendilerini Elon Musk ve Ethereum kurucusu olan Vitarik Buterin, John McAfee gibi tanıtan sahte profiller, takipçilerine Ethereum hediye edecekleri vadinde bulunup insanları kandırıyorlar. Karşılığında ise önce bir tedarik Ethereum talep ediyorlar ve gönderilen miktarın 10 katını geri gönderecekleri vadinde bulunuyorlar. Kesinlikle böyle bir şey gerçekleşmiyor ve ahali, gönderdikleri Ethereum’u tamamen kaybetmiş oluyorlar.

Geçtiğimiz aylarda bu hesapların kendisiyle hiçbir ilgisi olmadığını dile getiren Elon Musk, konuyu Twitter CEO’su Jack Dorsey’e bildirmişti. Sahte hesaplardan fazla çeken bir diğer isim de aracısız Ethereum kurucularından olan Vitalik Buterin. Kendisinin aksi yönde açıklamalarına karşın sosyal medya üzerinden artan üçkâğıt vakaları, Buterin’in canını sıkmaya başladı. 

Vitalik Buretin Twitter kullanıcı adını şu şekilde güncelledi:


Vitalik Buterin @Twitter

Twitter’daki kullanıcı adını “Vitalik ‘Hayır ETH armağan etmiyorum’ Buterin” şekilde değiştiren Buterin, hiçbir kripto para hediyesi yapmadığını üzerine basa basa bitmiş açıkladı. 678 bin takipçisi olan Buterin’in artık böyle bir tepki koyması Twitter’ı harekete geçirir mi agnostik, ama insanların konuya ilgisi arttıkça dolandırıcılık vakaları da artıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here