Ethereum Akıllı sözleşme ve dApp geliştiricisi Level K şirketi, Ethereum’u alırken büyük miktarlarda GasToken olduğunu ve kripto parada güvenlik açığı olduğunu iddia etti. 21 Kasım’da yayımlanan bir blog yazısında şirket, Ethereum’un güncelleme esnasında zararlı kodlar eklendiği ve alım satımda bir problem olduğunu belirtiyor.

GasToken Güvenlik Problemi

Güvenlik açığı, Ethereum’un bir cüzdana veya adrese gönderilmesinden sonra ortaya çıkıyor. Gas, Ethereum ağında belirli bir işlemin yapılması için gerekli hesaplama işleminin ölçü birimi. Bu ölçü birimi yanlış hesaplandığında kullanıcılar zarara uğruyorlar. Normalde bu ücret azken şuanda ki güncelleme ile birlikte çok yüksek seviyeye ulaşmış durumda.

Level K şirketi şuanda bu durumun bir saldırıdan sonra ortaya çıktığını belirtiyor çünkü ölçü biriminin dışarıdan müdahale söz konusu olmadan değişmeyeceği bilinen bir durum. Şuanda bu risk sadece Ethereum’da değil, ERC-721 ve ERC-20 standartlarında üretilen tüm Ethereum tabanlı tokenlar tehlike altında. Eğer borsalar şuanda ki fiyatlara gas limiti koymazlar ise büyük miktarda yapılan işlemlerde hatalar ortaya çıkacak ve borsalar bu durumdan zarar görecektir. Zarar gören borsalar alış ve satışa sınırlama getirebilir. Bunu 1-2 borsanın yapması bile büyük zarara yol açacaktır.

Şirket yaptığı açıklamada: “Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor. Eğer makul bir gas limiti koyulmaz ise cüzdanlarda bulunan Ethereum’dan işlem ücreti bile alınabilir.”

Şirket bu durumu ilk kez 13 Kasım’da tespit etmiş ve ağın geliştiricilerini uyarmış. Borsaları da uyaran şirket şuanda durumun devam ettiğini ve herhangi bir önlem alınmadığını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here