Ethereum kullanıcıları, platformu ASIC madencilerine karşı daha dayanıklı hale getirmesi beklenen ProgPoW algoritmasını oy birliği ile kabul ettiler. Yayınlanan rapora göre, bu güncellemeye %96 oranında onay verildi.

ProgPoW Nedir?

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, ProgPoW mevcut Ethereum ağının PoS sistemine tamamen geçmesi için gerekli ara bir güncelleme. Bu geçiş sürecinin en önemli aşaması ise madencilerle mücadele etmek ve ağı saldırılara karşı korumak.

ProgPoW algoritması, ASIC madencileri ile GPU madencileri arasındaki rekabet farkını da ortadan kaldırmayı hedefliyor. ASIC madencileri sahip oldukları donanımlar ile diğer madencilerin önüne geçmekteydi ve bu durum diğer madencilerin ağdan çıkmasına sebep olmuştu.

Sahip olduğu özelliklerle daha fazla mali ve iş gücü kaynağı gerektirdiği için ASIC’lerin üretimini karsız hale getirmek temel hedeflerinden birisi. GPU madencileri ise bu algoritmadan olumsuz etkilenmeyecek. Madencilerin bu yeni algoritma geldikten sonra kazanç elde edebilmeleri için esnek olmaları gerekiyor. ASIC madencileri bu esnekliği sağlayamadığı için sistemin dışında kalacaklar.

ProgPoW Gerçekten İhtiyaç Mı?

ASIC madencileri daha az maliyetle daha iyi üretim yaptıkları için Ethereum üzerinde bir hakimiyet kurmuşlardı. Bu durum tekelleşme tehlikesini ortaya çıkardığı için Ethereum ekibi bu algoritmayı değiştirme kararı aldı. Algoritma sonrası Bitmain, Innosilicon ve ASICMiner gibi şirketler devre dışı kalacak.

2018’in Nisan ayında Bitmain yeni cihazı olan Antminer E3’ü resmi olarak açıklamıştı. Ethereum madenciliği için özel olarak üretilen bu cihaz, 800 watt güç tüketimi ile saniyede 180 mega hash üretebiliyor. Bu cihazın ortaya çıkışından sonra GPU madencileri sektörün dışında kalmıştı.

2018 yılında ayı piyasasının etkisi ile düşen madencilik gelirlerinin yanı sıra Antminer E3 makinesinin çıkması ile birlikte GPU madencileri ağdan tamamen ayrıldığı için bu durum Ethereum için güvenlik sorunlarını ortaya çıkardı. Bu durumdan AMD ve Nvidia gibi şirketlerde olumsuz etkilendi. AMD’de %6,8, Nvidia’da %7,6 ve Intel’de %2 oranında daha az satış yaptı. Susquehanna şirketinin açıklamasına göre Ethereum madenciliğinde GPU madencilerinin karı %80 oranında azaldı.

Kripto Madenciliğinde Tekelleşme Sürecinin Zararları

Bir kripto paranın madencilere ihtiyacı varsa ve havuzlarda bir tekelleşme sorunu mevcutsa bu haberin duyulması bile fiyatları olumsuz etkilemektedir. Bitcoin madenciliğinin %50’ye yakını ortak havuzların eline geçince topluluk buna karşı önlem almıştı. Tekelleşme sürecinin yaşanması durumunda tekel haline gelen havuz, ilgili kripto üzerinde söz hakkına sahip olmakta. Bu durumda kripto paraların merkezi olmayan yapılarına tamamen ters.

Bu algoritma sonrası Bitcoin’in de benzer bir önlem alması bekleniyor. Ayı piyasasında olduğumuz için ASIC donanımlarını kullananlar bile kar elde edemediği için şuanda yaşanan sorun büyük çaplı olmasa da, Bitcoin’in 6000 doların üzerine çıkması durumunda benzer bir hamlede Bitcoin ekibinden gelecektir.

ProgPoW Hakkındaki Komplo Teorileri

ASIC’in yükselişi şüphesiz ki AMD ve Nvidia gibi ekran kartı üreticilerinin istemediği bir durumdu. Şirketlerin satışlarının düştüğüne dair birçok rapor yayınlamış hatta bu düşüşler şirketlerin hisse senetlerini bile etkilemişti. Ortaya atılan ilk komplo teorisi ise, ProgPoW algoritmasının bu şirketler tarafından yapıldığı.

Bu algoritmayı yapan ekibin Nvidia ve AMD gibi şirketler tarafından finanse edildiğini iddia edenler var. Ekran kartı üreticilerinin bu algoritmaya övgüler dizmesi de insanları şüphede bırakan başka bir sebep. Bu konu ile alakalı şirketlerden henüz bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here