ABD merkezli uluslararası ticaret ve teknoloji firması olan Susquehanna’nın yaptığı bir araştırmaya göre madencilik faaliyetleri eskisi kadar karlı değil. Araştırma Ethereum madenciliği üzerine yoğunlaşmış ve GPU yani ekran kartı kullanımlarını kapsıyor. Pazarda ki uzun süreli durgunluğa da değinen şirket, karın artması için ağda ki hash değerlerinin ve fiyatında artması gerektiğini belirtiyor.

Susquehanna’nın analizinde GPU tabanlı madencilik makineleri 2017 yılına göre %40 değer kaybetmiş durumda. Ocak 2018’de ki rekor seviyenin ardından ise Kasım ayına gelindiğinde kar oranları %85 düşmüş durumda.

Susquehanna bu durumu ise iki faktörde analiz etmiş. Birincisi, Ethereum ağında yaşanan karmaşa 2018 yılına göre düşmüş durumda. Yaşanan karmaşalar ve fiyatların anlık artışı veya azalışı madenciler için avantajlı çünkü bir sonra ki blok hesaplanırken Ethereum’da ücretlendirme noktasında olanaklar artıyor.

Şirketin analisti Christopher Rolland ise yaptığı açıklamada: “Nvidia şirketinin üretmiş olduğu amiral gemileri olan yeni kartlar eskisi kadar karlı değiller. Şirketin kripto paralara bağlı olarak kazandığı gelirde son çeyrekte 100 milyon dolar civarında. Eğer bu şekilde devam edilirse bu kar çok daha aşağılara inecektir.”

Nvidia şirketi de analizi doğrular nitelikte resmi ağızdan bir açıklama yapmıştı. Şirketin ekran kartı satışları 2017 yılına oranla %50 değer kaybetmiş durumda. Özellikle son çeyrekte yaşanan ayı pazarı ve durgunluk karları daha da azaltmış durumda.

Nvidia şirketinin hisse senetleri az da olsa kripto pazarından etkileniyor. Kripto madencileri çoğunlukla ekran kartı kullandığı için ve şirkette dünyanın sayılı ekran kartı üreticilerinden olduğu için bu durum gayet normal karşılanıyor. Şirketin hisse senetlerinin son çeyrekte değer kaybı yaşaması da bu tezi kanıtlar nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here