Ethereum geliştiricileri, Ethereum teknolojisinin yeteneklerini kısa vadede arttırmak adına yapılacak olan bir güncelleme üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu güncelleme çok sessiz bir şekilde ilerlese de Haziran 2019 tarihinde tamamlanması bekleniyor. Güncellemenin isminin ise “Ethereum 1x” olduğu bilgisi çeşitli kaynaklardan gelmiş durumda.

Dün Ethereum’da bir mühendis olarak görev alan Greg Colvin’in bu açıklamayı yaptığını Githumb belirtmişti. Bu iddia ise açıklanmasının ardından bazı kaynaklar tarafından doğrulandı. Gizli olarak yapılmasının sebebi ise daha projenin başında olunduğu için tartışmak için erken olduğunu düşünüyorlar. Yine bir diğer sebebi de hali hazırda yürütülmekte olan çatallaşma projesi.

Ethereum’da çeşitli sıkıntılar olduğu uzun zamandır uzmanlar tarafından belirtilmekte. Gas Token bu sıkıntıların başında geliyor. Yine ağın yavaş kalması sebebiyle birçok yatırımcı yatırımlarını çekmiş durumda. Bu sebeple de yeni çatallaşma projesi ortaya çıkmıştı.

Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin ise birçok şirketin patronu ile bir toplantı gerçekleştirdi. İlgili iddianın bu toplantının hemen ardından sızması ise iddiayı doğrular nitelikte.

Vitalik Buterin Ethereum’da büyük bir revizyon gerçekleştirmeyi hedefliyor. Zaten sahip olduğu teknoloji sebebiyle de birçok kripto paradan ayrılmış durumda. Geçtiğimiz aylarda da Ethereum’un madencilere ihtiyaç duymadan çalışacağı bir sistem üzerinde tartışılmıştı.

Toplantıda yer alan geliştiriciler, değişikliklerin hızlı bir şekilde koordine edilmesi için tüm yazılımcıların ve mühendislerin özel olarak çalışması gerektiğini vurguladı. Daha fazla şeffaflık talebinde bulundan Buterin ise bu adımı, kurumsal ve özel fonların rahatsız olması sebebiyle attığı düşünülüyor.

Çatallaşma sonrası bahsedilen bu projenin de çıkması ile birlikte Ethereum eski günlerine dönebilir. Uzun süredir gerekli adımların atılmaması sebebiyle ikincilik koltuğu XRP’ye kaptırılmış durumdaydı. Vitalik ve ekibinin acil bir şekilde yeni güncellemeler yapması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here