Estonya geçtiğimiz günlerde kripto paralar ile ilgili bir düzenlemenin haberini vermişti. Kripto dostu bir ülke olan Estonya’da 1000’in üzerinde lisanslı borsa, cüzdan saklayıcısı ve blok zinciri şirketi bulunuyor.

Estonya Maliye Bakanlığı ise kripto ile ilgili düzenlemeleri tamamen işleri sıkılaştırmak adına yapacağını belirtti. Kara Para Aklama ve Terörist Finansman Önleme Yasası şuanda birçok Avrupa ülkesinde devreye girmiş durumda. Estonya’da birliğin üyesi olduğu için bu yasayı çıkararak bu alanda faaliyet gösteren şirketleri daha sıkı denetleyecek.

İlgili yasada ise; sanal para birimi ödeme hizmetleri sağlayıcıları, sanal döviz kuru hizmet sağlayıcıları ve alternatif ödeme hizmeti sağlayıcıları yer alıyor. Bu alanda faaliyet gösteren şirketler eskiye oranla daha sıkı denetlenecek. Bu alanda yeni bir başvuru yapan şirketlerden ise ülke belli başlı şartlar talep edecek.

Yerel bir gazeteye göre ise, Estonya kripto paraların ve kriptoyla ilgili hizmetler sunan şirketlerin para aklama risklerini ortaya çıkardığını belirtti. Hali hazırda ülkede bu alanda detaylı bir rapor çalışması yürütülüyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Estonya’nın ulusal bir para birimi olan Estcoin’i eleştirmesi üzerine ülke bu projeden vazgeçmişti. Estonya çok gelişmiş bir ülke olmadığı için AB’nin direktiflerine uymak zorunda.

Kanada’da benzer bir uygulama hayata geçirilmişti. Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı Yasası’nın yürürlüğe girmesi sebebiyle birçok şirket ve bireysel kullanıcı denetlenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here