Bu yazımızda ayın en çok değer kazanan kripto paralarının başında gelen; EVX ve MXM kriptolarından bahsedeceğiz.

Everex

Everex, blok zinciri alanında faaliyet gösteren ve işletmelere kripto paralar üzerinden kredi sağlayan bir şirket. Şirketin kendine ait kriptosu EVX bugün itibariyle 0,30 dolardan 1,12 dolara kadar yükseliş sağladı. Haftalık bazda %250 artış yakalayan bu kripto birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

Bu yükselişin temel sebebi ise, Everex şirketinin ABD’nin New Jersey eyaletinden yaptığı faaliyetler için onay alması. Gelen bu haberle birlikte büyük destek alan kripto paranın yükselişinin devam edip etmeyeceği büyük soru işareti.

Everex şirketi küresel işletmeler başta olmak üzere bireysel müşterilere de hizmet veriyor. Ethereum teknolojisini kullanan şirket ABD’de faaliyet göstermek için gerekli onayı aldı. Şirket sadece New Jersey eyaletinde değil, New York ve Washington gibi eyaletlerde de lisans almak için başvurularını yaptı.

Ocak 2018 tarihinde 5,65 dolar olan bu kripto, yaşanan Kripto Kışı sonrası 0,30 dolara kadar düşmüştü. Varlığın fiyatı oldukça yüksek. Şuanda yatırım yapmadan varlığı bir süre daha izlemekte fayda var.

MXM Token

Maximine şirketinin MXM Token’ı Mart ayında büyük bir başarı yakaladı. Haftalık bazda %100 oranında artış gösteren bu kripto aylık bazda %724 değer kazandı. Şubat ayından itibaren sürekli değer kazanan bu kripto 25 Mart’ta büyük bir yükselişe imza attı. Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklara karşı %35 oranında değer kazanan bu varlığın yükselişini sürdürmesi ise soru işareti.

Piyasa değerini 140 milyon dolar arttıran MXM, şuanda büyük borsalarda işlem görmüyor. CoinBene, HitBTC, Coinbit ve Livecoin gibi borsalarda işlem gören bu varlığın en çok tercih edildiği borsa CoinBene.

Bitwise Asset Management şirketi borsalarla ilgili detaylı bir rapor yayınlamıştı. CoinBene borsasının sahte işlemler yaptığını ve bu borsadaki varlıkların gerçek değerini yansıtmadığı açıklanmıştı. Borsanın ve Maximine şirketinin Singapur’da faaliyet gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Bu Token, şirketin bulut tabanlı bir madencilik havuz sistemi için özel olarak üretilmişti. Ağustos 2018 yılında hayata geçirilen bu projeye gerekli ilgi gösterilmemişti. Kripto paranın proje yayınlandığı tarihten bu yana sadece Şubat ayında değer kazanmaya başlaması şüphe uyandırmakta.

Bir kripto para uzmanı ise bu yükselişin tamamen fake olduğunu açıkladı. Varlığın %90’ının tek borsada olması ve borsa ile şirketin aynı ülkede faaliyet göstermesi sebebiyle varlığın saadet zinciri olabileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here