Elon Musk popülerliğini korumaya devam ediyor. Geçen aylarda canlı yayında yasak bir madde kullanması sebebiyle de uzun süre gündem de kalmıştı. Bu habere konu olma sebebi ise kripto paralar ile ilgili. Elon Musk’ın doğrulanmış Twitter hesabı, kripto hediyesi adı altında bir dolandırıcılığa konu oldu.

Dolandırıcılar, Elon Musk’ın adını kullanarak “kripto para hediyesi” adı altında birçok kullanıcıyı mağdur etmeye çalıştı. Tweet’i gören kullanıcılar ise bunun dolandırıcılık faaliyeti olduğunu anladıktan sonra Twitter’a şikayette bulundular.

Bu iş için Elon Musk’ın seçilmesinin ise birçok sebebi var. En önemli sebep Elon Musk’ın Satoshi olduğu iddiası. Birçok kripto para topluluğunda Elon Musk’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddia edilmişti. Bu yüzden birçok kripto para ile ilgili insan Musk’ın hesabını takip ediyor.

Diğer bir sebep ise Elon Musk’ın popüler birisi olması. Dolandırıcılar bu hesapla az da olsa birkaç kişiyi mağdur ettiği düşünülüyor.

Ağustos ayında Twitter’da kitlesel bir botnet ağı saldırısı başlamıştı. Bu saldırı ile ilgili ise geniş çaplı bir rapor yayınlandı. Raporda ise gizemli bir çok detay mevcut. Botların “kripto para” terimini birçok kez kullandığı tespit ediliyor. Bu olay ile alakalı da Twitter’dan net bir açıklama gelmedi.

Twitter bu açıdan bakıldığında pek güvenilir bir platform değil. Diğer yandan da kripto para alanında gerek Facebook’da gerekse Twitter’da birçok dolandırıcılık faaliyeti mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here