Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Elon Musk geleneksel finans sistemlerine karşı duran bir isim. Paypal gibi devrim niteliğinde ödeme sistemininde kurucusu olan Musk’ın kripto paralara karşı olumlu görüşler içerisinde olması gayet olağan. Musk bir dönem yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “Değer transferinde Bitcoin kağıt paralardan çok daha iyi.”

Kripto Paralar Olağanüstü 

Daha önceki faaliyetleri sebebiyle bir dönem Musk’ın Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto olduğu bile iddia edilmişti. Musk Bitcoin’in yapısının muhteşem olduğunu ve kağıt paraların kısa zamanda tarihe karışacağını düşünenlerden. Yaptığı başka bir açıklamada ise: “Kağıt paraların devri bitmek üzere. Bitcoin bir yerden bir yere aktarım esnasında fiziksel paralara oranla kıyaslanamaz başarıya sahip.”

Msuk Bitcoin hakkında övgü dolu sözler söylese de sektörün sıkıntılarını da objektif şekilde yorumluyor. Bitcoin üretiminde kullanılan enerjinin çok fazla olduğunu ve varlıkların kısa sürede PoS sistemine geçmesini belirtiyor. PoS sisteminde kripto paraların onaylayıcısı kripto para sahipleri olduğu için üretim aşamasında büyük çaplı enerji tüketimi yaşanmıyor. Ethereum ise bu teknolojinin öncüsü.

Musk, kendi şirketleri için blok zinciri kullanımının henüz erken olduğunu düşünüyor. Enerji konusuna önem veren Musk, kripto paraların enerji problemleri sebebiyle bu teknolojiyi desteklese de kendi şirketlerinde bu teknolojiyi kullanma taraftarı değil. Musk’ın görüşleri itibariyle kripto paraların değerinin yüksek olması dezavantaj oluşturuyor. Kripto paralar yüksek değeri itibariyle bir yatırım aracına daha yakın olsalar da aslında bu varlıklar bir ödeme aracı. Eğer ödeme aracı olarak kullanılmaya devam edilecekse varlıkların fiyatı 1000 doların altına inmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here