Her ne kadar ülkenin otoriter hükümeti ilgiyi bocalayan ekonomiden yükselişe geçen kripto para birimi ‘Petro’ya yönlendirmeye çalışsa da, gizli tutulmaya çalışan enflasyon, Venezuela Bolivar’ının değerini düşürmeye devam ediyor.

Reuters’ın haberine göre, Venezuela fiyatları 2018’in ilk çeyreğinde %454 artışla son 12 aydaki artışı %8900’a ulaştırdı.

Enflasyonu Petro mu Kaldıracak?

Venezuela Ulusal Meclis
Venezuela Ulusal Meclis

Bu rakamlar, muhalefetlerin yönettiği Ulusal Meclis’ten geliyor ve ülkenin ekonomisini değerlendiren bağımsız ekonomistlerin görüşleriyle aynı yönde. Bu arada Venezuela Merkez Bankası son 2 yıldır enflasyon ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Bu aşırı enflasyon hem Venezuela’yı ekonomik bir çöküşün içine sürüklüyor, hem de ülkeden her gün yaklaşık 5.000 kişiyi göç etmeye zorluyor. Göçler bu şekilde devam ederse, yıl sonuna kadar ülke nüfusunun %5’inden fazlası, ya da yaklaşık 2 milyon kişi Venezuela’yı terk etmiş olacak.

Bu kadar kötü ekonomisi olan bir ülkenin bunu kabullenmesi elbette zor, ama ne yazık ki hükümet, bağımsız ekonomistlerin de işaret ettiği bu problemlere kulak tıkamaktan vazgeçmiyor. Bir zamanlar Latin Amerika’nın en zengin ülkesi olan Venezuela’nın hükümeti, bu sorunlara dikkat çekmektense devlet destekli yeni kripto parası olan Petro’ya övgüler yağdırmayı tercih ediyor.

El Petro'nun ulusal para birimi olması yönünde en büyük destekçisi Venezuela Başkanı Nicolas Maduro
Venezuela Başkanı Nicolas Maduro – El Petro’nun ulusal para birimi olması yönünde en büyük destekçisi

Başkan Nicolas Maduro, Petro’yu ulusal para olarak ilan etti, ve bu kripto paranın halka açılması ile dünyanın her yerinden pek çok yatırımcının bu para ile ilgilendiğini ve ülkeye 5 milyar dolardan fazla kazanç sağlandığını iddia ediyor. Aynı zamanda El Petro’nun Rusya’da RACIB’ten ‘şüpheli’ olarak layık görüldüğü “Satoshi Nakamoto Ödülü”nü de aldığını unutmamak gerekiyor.

 

El Petro’ya Venezuela Halkının Yaklaşımı

Her ne kadar hükümet bunu sonuna kadar destekliyor olsa da, hem parlamentonun Petro’nun yasal olmadığını ilan etmesini, hem de pek çok analizcinin bu para biriminin gerçekten var olduğuna dair şüphelerinin olduğunu da hesaba katmak gerekiyor.

Maduro’nun her fırsatta dile getirmekten çekinmediği Petro’nun Venezuela’nın sorunlarına çözüm olacağına olan inancı, ne yazık ki halka o kadar yansımıyor. Halkın, kendilerini daha fazla refaha yönlendirebilecek bir kripto para birimine inanmayı tercih ettiği görülüyor: Bitcoin.

Kripto Para Birimi alım/satış sitelerine bakıldığında VEB/BTC ile yapılan işlem hacminin yılın başından itibaren hızla yükseldiği görülüyor ve bu durumun eğer ülke ekonomisinde bir iyileşme meydana gelmezse devam edeceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here