İsviçreli telsiz ve telekomikasyon şirketi olan Swisscom, Deutsche Borse Group ve Singapur merkezli bir finansal teknoloji şirketi Sygnum bir araya gelerek dijital varlıklar için uyumlu bir finansal altyapı oluşturacaklarını açıkladılar. İlgili duyuru bugün ortak basın açıklamasında yapıldı.

DLT Teknolojisi Kullanılacak

Girişimde yer alan ortakların küresel finans piyasalarını yeniden şekillendirme potansiyeline sahip oldukları ve bu altyapının dağıtılmış defter teknolojisi ile destekleneceği açıklandı. Ekosisteme uyumlu bir şekilde dijital varlık ihracı ve saklama çözümlerinin yanı sıra likidite ve bankacılık hizmetlerine erişim sağlayacağı da belirtiliyor. Basın açıklamasına göre, İsviçre’nin düzenleyici kurumu FINMA tarafından lisans alındı ve lisansın; saklama, mevduat, kredi ve varlık yönetimi gibi kapsamlı olduğu gelen bilgiler arasında.

Swisscom şirketi projeye finansal hizmet kurumlarının güvenliklerini sağlayacak DLT altyapısını sağlayacak. Deutsche Borse şirketinin kurumlara teknik noktada yardımcı olması planlanıyor. Deutsche Borse şirketinin Sygnum’un alt şirketi olan Custodigit AG’ye yatırım yapması da bekleniyor.

Kripto paralar için İsviçre’den olumlu haberler gelirken ülkedeki ekosisteminde toparlanması ve yeniden düzenlenmesi planlanıyor. Proje uzun soluklu olacak ve 3 ortağın bu hizmetlerini 2 yıla yayması planlanmakta.

Deutsche Borse geçtiğimiz ay Almanya’nın önemli finansal şirketlerinden Commerzbank ile birlikte DLT kullanarak yasal bir repo işlemi başlatacağını açıklamıştı. Swisscom ise Ocak ayında Zürih’de faaliyet gösteren bir üniversite ile birlikte blok zinciri üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler kullanarak sertifika dağıtacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here