Japonya’nın çok uluslu teknoloji şirketi olan Sony’nin BT ekipmanı olan yan şirketi Fujitsu, blok zinciri teknolojisini kullanacağını açıkladı. Japonya’da öğrenim gören öğrencilerin eğitim, kurs kayıt ve not verilerini daha iyi takip etmek amacıyla bu teknolojiden yararlanılacağı bilgisi resmi kaynaklardan duyuruldu.

Uygulamanın Sony Global Education, Fijitsu Limited, Fujitsu Araştırma Enstitüsü ve Human Academy gibi şirketlerde kullanılması planlanıyor. Japonya’da öğrenim gören öğrencilerin dil okulu için ortak bir sınavdan geçmesi gerekiyor ve bu sınav sonrasında da yeterlilik sınavına katılmaları gerekiyor. Katılan öğrencilere ise dijital sertifika verilmesi düşünülürken bu sertifikaların ise blok zinciri ile desteklenen bir bulut hizmetinde saklanması planlanıyor.

Fujitsu tarafından yapılan açıklamada ise: “Japonca konuşma becerisi ve çalışma süresi gibi verileri topladıktan sonra bunları bir sertifika olarak dağıtmayı planlıyoruz. Blok zinciri üzerindeki veriler kursa katılan tüm öğrenciler tarafından görülebilecek ve öğrenciler verilerini doğru bir şekilde karşılaştırabilecek.”

Eğitim alanında blok zinciri kullanımı giderek artmakta. Benzer bir girişim kripto dostu ülke olan Malta tarafından duyurulmuştu. Malta’nın hedefi ise sertifika sahteciliğinin önüne geçmek. Bahreyn Üniversitesi ise blok zinciri üzerinden diploma vermeyi planlıyor. ABD’de faaliyet gösteren Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ise pilot programın ilk denemesi olarak 100’den fazla mezuna blok zinciri destekli dijital sertifika vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here