Çinli bir kripto para madencilik donanım üreticisi olan Ebang International Holdings Inc., Hong Kong Borsasına halka arz için başvuruda bulundu.

Hong Kong Borsasında (HKEX) yayınlanan halka arz belgelerinde, şirketin satmayı planladığı hisse senetleri ve fiyatları noktasında sıkıntı oluşmuştu. IPO faaliyetlerinde ki ilk başvuruda açıklanan rakam 1 milyar dolardı.

Çin’in doğusunda ki Zheijiang eyaletinde faaliyet gösteren Ebang şirketi, madencilik ekipmanları ve telekomünikasyon ağ cihazlarının üretimini ve satışını yapıyor. Şirket ise bireysel madencilerden çok, büyük havuzlar için üretim faaliyetlerinde bulunuyor.

Hong Kong borsasına göre şirketin gelir ve gider dengesinde sorunlar var. Bitmain şirketi de benzer alanda faaliyet gösteren bir şirket ve HKEX, Bitmain’in şirketinin de halka arzını onaylamamıştı.

Bu şirketlerin en büyük sorunu ise kripto paralar. Kripto paralar ayı piyasasının elindeyken fiyatlar düşük olduğu için madencilik donanım talebi de buna oranla azalıyor. Bu durumda bu şirketler halka arz edilirse kripto paralar ayıların hakimiyetinde iken bu şirketlerinde hisse senetleri azalacak. Bu durumda da ortaya manipülasyonlar çıkıyor.

Hong Kong’da ki regülatörler borsa dahil olmak üzere işletme modeli ve kripto para şirketleri ile ilgili endişelerini dile getiriyor. Canaan şirketi de bu iki şirketle benzer sektörde. Bu şirketinde halka arzı henüz yanıtlanmadı. 3 şirketin benzer zamanlarda talepte bulunması borsanın kafasını karıştırıyor. 2019 yılı içerisinde HKEX’in 3 şirkete de onay vermeyeceği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here