Currency.com, dünyanın ilk düzenlenmiş ve tokenize edilmiş menkul kıymetler borsası. Proje uzun süredir devam etmekteydi ve bugün itibariyle hayata geçirildi. Kullanıcılar bu borsa sayesinde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarla geleneksel varlıkları satın alabiliyor.

Borsa ilk açılışa özel bekleme listesinde ki ilk 2500 kişiye 50 Euro hediye verdi. Borsa Belarus’un finansal kurumları tarafından da denetleniyor. Şuanda sadece Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar olsa da zamanla XRP ve Bitcoin Cash gibi altcoinlerinde ekleneceği borsa tarafından aktarıldı.

Currency.com borsasının sermayesi ise VP Capital ve Larnabel Ventures finans kuruluşları tarafından finanse ediliyor. VP Capital’in kurucusu Viktor Prokopenya yaptığı açıklamada: “Borsa kendi alanında ilk olma özelliği taşıyor. Borsa sayesinde yatırımcılar kripto varlıklarla geleneksel yatırım araçlarını kullanabilecek.”

Belarus blok zinciri ve kripto şirketleri için dost bir yatırım imkanı sunuyor. Aralık 2017 tarihinde Belarus hükümeti Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak onaylamıştı. Birçok ICO projesine de onay verilmiş ve yasallaştırılmıştı. Hükümet aldığı bir kararla da 2023 yılına kadar kripto para madenciliği ve kripto ticareti üzerinden vergi almayacağını açıkladı.

Bu projenin Belarus şirketlerine yurt içi ve yurt dışı üzerinden finans kaynağı olacağı aşikar. Borsada ise 150’den fazla varlık olması planlanıyor. Microsoft, Twitter, Tesla, Ford, HP, JP Morgan Chase ve American Express gibi şirketlerin hisse senetlerinin borsa üzerinden alınabileceği açıklandı.

Currency.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Ivan Gowen ise platformun kripto paraları yaygınlaştıracağını belirtiyor. Uluslararası birçok firmanın varlıkları borsada alınıp satılabileceği için yatırımcılar SWIFT gibi ağır ve maliyetli işlemlerden kurtulabilecek. Borsanın mobil uygulaması da en kısa zamanda faaliyete geçecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here