Facebook’a açtıkları davadan kazandıklarıyla kripto para yatırımı yapıp, dünyanın ilk kripto para milyonerleri olan Winklevoss ikizleri, piyasaları yasal olarak düzenlemeye yönelik yeni projeleri Virtual Commodity Association (Sanal Ticaret Birliği) hakkında konuştular.

Küresel kripto para piyasaları, bir geçiş döneminde bulunduğumuz için epeyce yamalı bir şekilde işliyorlar ve devletler, laf konusu piyasalar üzerine bütün anlamıyla yaptırım sahibi değiller. böylece ortaya meydana çıkan sayısız üçkâğıt vakası, güvensiz yatırımların artışı gibi nedenler piyasalardaki değerlerin seri bir şekilde çalkalanmalarına niçin oluyorlar.   

Dünyanın ilk kripto para milyoneri olan Winkloves ikizleri adıyla tanıdığımız girişimci kardeşler, bir süredir Gemini adını verdikleri bir borsa servisinin de sahipleri olarak biliniyorlar. Dijital piyasaları hukuki bir şekilde kontrol ve düzenleme işlemlerine karşın emsal bir fikirle yola meydana çıkan kardeşlerin yeni projesi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak göze çarpıyor.

Sanal Ticaret Birliği (Virtual Commodity Association -VCA) adını verdikleri bu örgüt, endüstrinin standartlarını geliştirmeyi, şeffaflığı teşvik etmeyi ve devlete ait kuruluşlara denetleme hakkı vererek güvenli bir ortam oluşturmayı amaçlıyor.  

Kardeşlerin birlikte verdikleri bir ifadede “Kripto paraların geleceğe yönelik vadettikleri umut verici. Fakat bireyler ve kurumlar bu dünyada kendilerini güvende hissedemiyorlar. Sanal emtia düzenlemesi için VCA’nın bir sonraki manıklı girişimlerden olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundular.

ABD merkezli olarak hayata devretmek istedikleri kuruluş, ülkedeki devlete yan borsa ve ticaret kuruluşlarının, denetleyici bir kimlikle sürece katılmalarını kolaylaştıracak. Hali hazırda Wall Street’te bulunan tüm yatırımcılık şirketlerinin zaten tepelerinde bir teftiş mekanizması var. Oysa bu mekanizmalar kripto para ticaretleri konusunda beceriksiz kalıyorlar. Kardeşlere tarafından gelişen güven endişelerinin kaynağı da bu eksiklikten diğer bir şey değil. 

Sanal Ticaret Birliği, üyelik ücretleriyle finanse edilecek bir emsal örgüt olarak hayata geçirilecek. ABD’li yatırımcılara hitap edecek olsa da dünya üstünde öbür ülkelerde aynı projeler görme ihtimali heyecanlandırıyor. Örgütün üyeleri finansal sorumluluklar, siber güvenlik önlemleri ve data paylaşımlarıyla ilgili sorun çıkarttıkları takdirde hukuki yaptırımlara maruz kalacaklar.

Kaynak : https://thenextweb.com/money/2018/03/13/winklevoss-twins-have-a-plan-to-police-cryptocurrency-trading/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here