Kripto paralar hakkında eleştiri yapan birçok kişi bu varlıkların daha yeni olduğunun farkında değil. Bir finansal aracın daha 10 yaşında olması onun çok yeni bir varlık olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde olaya teknolojik olarak baktığımızda da benzer sonuca çıkabiliriz.

En Az 25 Yıl

Benzer bir görüşü ise Kaspersky CEO’su Eugene Kaspersky’da belirtti. Yaptığı açıklamada: “Küresel finans sektörü kripto paraları benimseyecek olgunluğa ulaşamadı. Bu teknolojiyi detaylı bir şekilde inceledikçe hayran olmamak elde değil. Hükümetler bu varlıkları kontrol edemedikleri için varlıklara karşı duruyorlar.”

Geleneksel finans piyasalarının da benzer şekilde hazır olmadıklarını düşünen Kaspersky, bu varlıklara alışmak için önümüzde en az 25 yıl daha olduğunu belirtiyor. Hükümetlerin bu varlıklara karşı olumlu olabilmeleri için varlıkları kısmende olsa kontrol etmesi görüşünde. Bu durum ise kripto paraların doğasına aykırı olduğu için hala daha birçok devlet varlıklara karşı görüş belirtiyor.

Kripto paralar hakkında “yatırım aracı mı” “ödeme aracı mı” soruları sorulmaya devam ederken bu varlıkların yaygınlaşması için henüz erken. Kripto paraların yaygınlaşması noktasında topluluklara ve vakıflara büyük iş düşüyor. Litecoin Vakfı son zamanlarda aldığı kararlarla ve yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla kripto paralara ilgi çekmeye çalışıyor. Bunu da kısmen başardığını fiyatının artışından görebiliyoruz. Diğer kripto paraların arkasındaki kurumların ve vakıflarında benzer şekilde hareket etmeleri gerekiyor.

Venezuela’daki kripto kullanımının artışını dün sizlerle paylaşmıştık. Bu tarz kötü ekonomiye ve hiper enflasyona sahip ülkelerde kripto para büyük bir alternatif oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here