Dünden Bu Güne Litecoin

0
292

Litecoin (LTC) Nedir?

Yazımızda Litecoin nedir? Kurucusu kim, diğer Kripto paralar ile arasında ne gibi farklar var ve fiyatından bahsedeceğiz.

Litecoin (LTC) MIT / X11 lisansı ile piyasaya sürülen eşler arası şifreli eş zamanlama ve açık kaynak yazılım projesidir. coinlerin yaratılması ve transferi, açık kaynak şifreleme sistemine dayalıdır, merkezsiz olması sebebi ile yönetilmez. Litecoin, Bitcoin (BTC) ile neredeyse aynıdır ama Bitcoin ve diğer coinlerden farklı olarak “Yıldırım Ağı” ve “Ayrık Tanıkların Kabul Edilmesi” gibi özelliklere sahiptir. Bitcoin‘den yaklaşık dört kat daha hızlı işlem yapabilmektedir ve işlem maliyetleri neredeyse sıfırdır.

Litcoin’in Kurucusu Kimdir?

Litecoin, eski Google çalışanlarından Charlie Lee tarafından Ekim 2011’de açık kaynak istemcisi aracılığıyla Bitcoin çekirdek işlemcisinin bir kolu olarak yaratılmıştır. öncelikle blok üretme süresi kısaltılmış sonrasında ise azami sikke sayısı düzenlenip, farklı algoritması biraz modifiye edilmiştir

Geçmişten Günümüze Litecoin

Litecoin’in değeri Kasım 2013’te 1 milyar dolara ulaştı. Kasım 2013’te Litecoin 24 saat içerisinde %100 lük artışla büyük bir büyüme gerçekleştirmiştir. Mayıs 2017 tarihinde, piyasa değeri, birim başına yaklaşık 30 $ kadar yükselip toplam 1,500,000,000 dolara ulaşmıştır.Kasım 2017’tarihine kadar fiyat aralığı ortalama 2$ ile 5$ arasında değişiklik göstermiştir Kasım 2018’de birim başı fiyatı 350$ üzerine çıkmıştır.

Litecoin sergilediği performans sayesinde dünya çapında hemen bütün borsalarda yerini almıştır yatırımcılar tarafından büyük ilgi görmektedir.
Kasım 2013’te 0.8.5.1 sürümü piyasaya sürüldü. Bu sürüm ile güvenlik açıkları düzenlendi ve Litecoin ağına yüksek güvenlik önlemleri eklendi.

Aralık 2013’te 0.8.6.1 sürümünü yayımlanarak. Yeni sürümle, işlem ücretlerinde 20 kat azaltıldı ve güvenlik performans iyileştirmeleri yapıldı. Bu sürüm aynı zamanda sürüm 0.8.6.1 istemcilerinden yapılan düşük ücretli işlemlerin daha eski sürümleri çalıştıran istemciler tarafından ertelenmemesini sağlamak için de kullanıldı.Nisan 2014’te, Litecoin’in yeni sürümü 0.8.7.1 yayınlandı. Bu sürüm, bazı küçük sorunların yanı sıra, Heartbleed güvenlik hatasıyla ilgili önemli düzeltmeler getirdi.

 

LTC’in teknik yapısı madenciliğe uygunluğu ile piyasaya sürüldüğü 2011 yılından bu yana madenciliği yapılmaktadır. Toplamda 84.000.000 adet LTC üretilmesi öngörülmektedir.

LTC 15 nisan 2018 itibari ile güncel fiyatı 130 $ seviyelerinde işlem görmektedir. Marketcap verilerine bakıldığı zaman Ripple ve Bitcoin Cash’ten sonra beşinci sırada yer almaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here