Dubai dendiğinde akla Arap milyarderler, şaşalı yaşantılar, 6 yıldızlı oteller ve muhteşem gökdelenler geliyor. Bu pahalı yaşantının kaynağı ise Petrol ve turizm. Petrolün fiyatının ve yakıta olan ilginin azalması ile birlikte BAE farklı alanlara yöneliyor. Dubai 2020 yılına kadar blok zinciri ile güçlendirilmiş şehre dönüşmek için planlar yapıyor.

Akıllı Şehir Projesi

Dubai’li uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre şehrin tamamen blok zincirine entegre akıllı bir şehir haline gelme projesi bulunuyor. Yine bu çalışma ile birlikte şehrin kripto para merkez üssü olma gibi de bir hedefi var.

Bu alanda faaliyet gösteren birçok şirket ise şehre çekilmek amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Aisha Bint Butti Bin Bishr tarafından yapılan açıklama göre: “Emirlik sahip olduğu avantajları şirketlere aktarmak için çeşitli projeler yürütüyor. Şehri tamamen akıllı bir şehir haline getirerek de turizmi canlandırmayı düşünüyoruz. Dubai Blockchain Strategy 2020 adında ki proje doğrultusunda çalışmalarımızı son hızıyla devam ettiriyoruz.”

Dubai dünyanın ilk blok zinciri destekli yönetimi olmayı da hedefliyor. Yönetim bir yarışma düzenleyerek bu alanda ki firmaları yarışmaya çağıracak. Yarışmada başarı gösteren firmalara ise vergi indirimi ve finansal destek paketi sunulacak.

2018 yılında ise Future Dubai Blockchain adında ki zirvede 8000’in üzerinde katılımcı bulunmuş ve projeler hakkında önemli bilgiler aktarılmıştı. Uzmanlar 2020 yılına kadar projenin başarılı olmayacağını belirtse de yönetimin hırsı ve ekonomik gücü düşünüldüğünde başarının gecikmeli de olsa geleceğini öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here