Kripto paraların çıktığı ilk günden bu yana çözemediği sorunların başında siber saldırılar geliyor. Bu varlıklar dijital oldukları için siber saldırılara karşı zaaflar henüz ortadan kalkmış değil. Kripto paraların zaaflarının yanı sıra birde borsalarda saklanması onları açık hedef haline getirmekte.

Çalınan Varlıklar Borsanın Güvencesinde

Singapur merkezli bir borsa olan DragonEx, dün yaptığı bir açıklamada platformun saldırıya uğradığını ve bir miktar kullanıcının fonlarının kaybolduğunu açıkladı. Söz konusu saldırı ile ilgili olarak Estonya, Hong Kong ve Tayland gibi ülkelerin kolluk kuvvetleri haberdar edildi. Hack skandalına karışan kişilerin bu ülkelerden olduğu kesinlik kazandı. Saldırı sonrası platformun kısa süreliğine kapatılacağı da açıklandı.

DragonEx resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada, güvenlik ekibi çalıntı fonları tespit etti. Fonların bir kısmı Müşteri Tanıma (KYC) özelliğini kullanan yatırımcılara ait olduğu için bu hesapların daha kolay tespit edildiği açıklandı. Fonlar Bittrex cüzdanlarına aktarıldığının tespit edilmesi üzerine, borsa yetkilileri ilgili şirketten yardım istedi. Şirket çalınan tüm fonların borsanın güvencesi altında olduğunu ve bu varlıkların en kısa sürede mağdur yatırımcılara geri iade edileceğini belirtti.

Güvenlik alanında faaliyet gösteren bir şirketin yaptığı araştırmaya göre, hackerlar çaldıkları fonları borsadan dışarıya çıkarmıyor. Uzun süre burada varlıkları saklayan hack grupları bile var. Varlıkların borsadan çıkarılması durumunda bulunması çok kolay olduğu için hackerlar varlıkları küçük parçalar halinde ve filtrelere takılmayacak şekilde kullanıyorlar.

Coinbase, Binance, Kraken, Gemini ve alanında lider birçok borsa ise varlıklarını çevrimdışı cüzdan anlamına gelen soğuk hava depolarında saklıyor. Bu depolardan herhangi bir veri veya varlık çalmak çok zor olduğu için bu borsalar neredeyse hiç siber saldırıya uğramıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here