Dolar/ TL’de son iki günkü pozitif rüzgar dün ABD’nin gümrük vergisi adımları, bankacılık endeksindeki düşüş, Türkiye’ye yönelik yeni bir anekdot kırma endişesi ve iç piyasadaki alım iştahının artmasıyla dinmiş görünüyor. Önceki gün 4.45 altına inen kur 1 Haziran sabahında 4.55 bandında dolaşıyor. Euro ise 5.20’lerden İtalya ve İspanya’daki gelişmeler öncesi 5.30 TL’ye kadar çıktı.

ABD VE AB ARASINDAKİ AIDAT MUAFİYETİ GERGİNLİĞİ PİYASAYI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, son iki günde TL adaleli bir fazla ayrışma yaşadığını belirtmiş oysa akşam saatlerinde ABD’nin AB’ye karşın gümrük vergisi muafiyetinin kaldıracağını açıklamasıyla küresel bazda endişeleri artırdığını söyledi.

TL tarafında aynı ülkelere kadar biraz daha satmak baskısının kuvvetli olduğunu görüyoruz. Burada iki neden ön plana çıkıyor. Birincisi TL cinsi hisse senetlerinden yoğun çıkış yaşanması ikincisi ise lokallerin döviz talebi.

Bankacılar keza Türkiye’nin kısa vadede yeni bir not indirimi ile aleyhinde karşıya kalabileceği endişelerinin de satmak baskısında bir arz etkin olduğunu belirttiler.

DOLARDA YÜKSELİŞ DEMIN BİTMEDİ

ABD yönetimi Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’dan ithal alüminyum ve çeliğe ilave gümrük vergisi getirdi. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, basına telefonla yaptığı açıklamada bu ülkelerden gelen çeliğe ve alüminyuma Cuma günü TSİ 0700’den itibaren sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını söyledi. Söz konusu ülkeler ABD’nin Mart ayında başlattığı gümrük vergisinden muaf tutuluyorlardı.

öte taraftan lokallerin döviz talebi ise piyasalarda hemen şimdi dolar/TL’de yükselişin sona erdiği izlenimi taşımadıklarını gösteriyor.

Yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden dahil tanıdık olmayan para mevduat ve fonları dolar/TL’nin tarihi rekorunu gördüğü 25 Mayıs ile biten haftada 2.44 milyar dolar artışla 165.67 milyar dolar oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here