Şuanda 2000’den daha fazla dijital varlıklar var ve her varlığın kendine özgü özellikleri, toplulukları ve kullanımları söz konusu. Bu varlıkların hepsi ihtiyaçlara ve değerlere cevap vermeye çalışıyor. Bu farklılık, kripto sektöründe ki yeniliğin arkasında ki temel itici güçlerden birisi. Öte yandan, standartların olmayışı bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Geçtiğimiz yıl, kripto para endüstrisi uluslararası standartlar üretmeye yönelik büyük bir baskı görmüştü. Global finans devleri, Blockchain Association ve CryptoUK gibi gruplara ulusal düzeyde standartlara odaklanması ve evrensel kurallar getirmesi için baskı yapmıştı.

Tabi ki bu durum kripto varlıkların doğasında bulunmuyor. Bu tarz kurallar inovasyonu engelleyeceği gibi bu varlıkların avantajlarını da ortadan kaldırıyor.

Küresel Dijital Finans

Global Dijital Finance; borsalar, jeton satışları, cüzdan sağlayıcıları ve kripto para birimleri konusunda analiz ve kılavuz hizmeti veren güçlü bir kadroya sahip şirket. Circle, Coinbase, R3, ConsenSys ve Diginex gibi şirketlerde bu listeye yer alıyor.

Yine GDF, jeton satışları ve şifrelemenin dışında birçok farklı sektörde daha hizmet veren büyük bir kuruluş.

Kripto paraların nasıl tanımlayacağına dair dünya ve hükümetler büyük bir kafa karışıklığı içerisinde. Bu karışıklık göz önüne alındığında GDF gibi şirketlere ihtiyaç duyuluyor.

Hükümetler

Hükümetlerin direnişlerine rağmen GDF gibi kuruluşlar kripto paraları tanımlamaya ve belirli bir raya oturtmaya devam ediyorlar. Sektörün bu denli karışık olduğu zamanlarda ortaya çıkmaları ise hükümetlerin politikalarını şekillendirmesinde büyük pay sahibi.

Ekim ayında G7’nin kara para aklama ile mücadele için oluşturduğu bir grup olan Mali Eylem Görev Gücü sanal varlıkları düzenleyici bazı değişiklikler yaptı. Kripto endüstrisi için teşvik edici bir şekilde kararlar alan bu grubun amacı yatırımcıları korumak ve kara para aklama faaliyetlerine son vermek.

Sektör Standart Hale Gelir Mi?

Kripto endüstrisinin standart hale getirilmesi veya evrensel noktada kuralların şart olduğuna inanan büyük topluluklar var. Tabi ki bu durum inovasyonu da durdurabilir. Bu tarz endüstrilerde düzenlemeler ve standartlar boğucu faaliyetler olarak görülüyor. Diğer yandan, herhangi bir kuralın da olmaması sebebiyle manipülasyon ve kara para aklama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor buda birçok yatırımcının sektöre girmesinde büyük engel.

Tabi ki bu kuralları hükümetlerin koyması ise sektörü daha da daraltacaktır. GDF gibi sektörün deyim yerindeyse tozunu yutmuş şirketlerin kural koyması daha mantıklı. İlerleyen günlerde neler olacağını kestirmek zor fakat bu konuda büyük bir baskı olduğu da çok açık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here