Ethereum’ un Özeliikleri

1 – Ethereum’un en önemli özelliği akıllı sözleşme sistemidir:

İnsanların komut dosyaları yazmalarını sağlayan kendi özel programlama diline sahip olan Ethereum, bu sisteme akıllı sözleşmeler adını verir. Akıllı sözleşmeler, yani komut dosyaları, ağın geneline dağıtılır ve talep edildiğinde Ethereum düğümlerine katılır.

Ethereum aynı zamanda Ether adı verilen kripto para birimini de içerir. Bilgi işlem kaynaklarına maliyet yükü verdiğinden tüm sistem sahipleri Ether ile karşılığını alır. Tıpkı Bitcoin’deki gibi artan akıllı sözleşme sayısı Ethereum’un işlem gücünü zorlaştırır.

2 – Ethereum blok zinciri, Bitcoin’in blok zincirine benzer olsa da akıllı sözleşme mantığı sayesinde bir adım öne çıkar:

Ethereum ağındaki her düğüm yani her defter sayfası ya da zincir halkası, Bitcoin’de gerçekleştiği gibi blok zincirinin bir kopyasını tutar ve doğrulama işlemi buna benzer şekilde yapılır. Buna da Ethereum madenciliği adı verilir. Madenciler, her Ether işleminin ve akıllı sözleşme sonuçlarının geçerli olduğunu doğrulamak için, kendi hesaplama kaynakları yani sistemlerinin işlemci güçlerini harcarlar.

3 – Bitcoin ve Ethereum arasındaki temel farklılıkları özetleyelim:

  • Bitcoin’in her bir blok ekleme süresi 10 dakikadır, Ethereum’da bu süre 15 saniyedir. Bu da işlemlerin daha hızlı teyitleneceği anlamını taşır.
  • Madencilik yoluyla kazanılan Bitcoin miktarı her dört yılda bir yarıya kesintiye uğrar. Üretilen toplam Bitcoin miktarı 21 milyona ulaşınca üretim durdurulacaktır.  Ethereum’un sınırı ise ebedi değil yıllıktır ve bu rakam 18 milyondur. Bu nedenle farklı yerlerde işleme girmesini ve alım-satımlarda kullanılmasını kolaylaştırır.
  • Bitcoin’in madencilik sistemleri, işlemci gücünüze ya da elinizdeki sistem sayısına bağlı olarak değiştiği için biraz adaletsiz durum ortaya çıkartır. Ethereum’da ise ekran kartlarıyla eşitlikçi ASIC denilen bir sistemle üreticiler arasındaki dengenin korunması sağlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here