CoinTürk, Blockchain teknolojisini kurumsal olarak kullanan birincil Türk medya kuruluşu oldu. CoinTürk Kurucu-Ortağı Avukat Onur Atam “Blockchain Teknoloji Mutfağında Olmalıyız” dedi.

Bu teknolojinin dünyadaki geleceğine ve ülkemize katkısına inanarak CoinTürk’u kurduklarını ve 5 senedir kripto paralar ve blockchain üstüne yayınlama hayatını sürdürdüklerini dile getiren Onur Atam, “Şimdiye dek binlerce kere bu teknolojiler üstünde haberler yaptık fakat kurumsal olarak ve akıcılık talep eden bir şekilde hiç kullanmadık. Bundan Böyle CoinTürk ekibince üretilen dijital içeriklerin tamamı delil niteliğini barındıran ve tüm dünyada telif haklarının korunmasını sağlayacak bir yenilikle korunacak. Yani, üretilen bütün içerikler o tarih, o saat ve o dakika itibarıyla bir blockchain zincirine işlenecek ve bu zaman damgası yaşanabilecek telif ihtilaflarında kanıt olarak kullanılabilecek. Blockchain’in mutfağındaki kişiler olarak habercilik noktasında fark oluşturabilmek namına Proofstack ile iş birliği başlattık” diye konuştu.

Türkiye’nin kripto para ve blockchain teknolojileri ile ilgili haber portalı CoinTürk ve Türkiyenin milletlerarası ödüllü blockchain projesi Proofstack, telif hakları ve medya teknolojileri özelinde çok önemli bir iş birliğine gittiğini kaydeden Övünç Atam, “Bu meslek birliği neticesinde, Proofstack altyapısını kullanmaya başlayan CoinTürk, yazılı ve görsel içeriklerin dünyada korunabilmesi nedeniyle blockchain protokollerini kullanan ilk Türk medya kuruluşu oldu. Buna tarafından CoinTürk çalışanları, ürettikleri her türlü dijitali içeriği saniyeler içerisinde blockchain protokolleri Ethereum, Bitcoin ya da Litecoin ile delillendirerek tüm dünyada evrensel bir koruma, doğrulatabilme ve caydırıcılık avantajına sahip olabilecekler” diye konuştu.

Övünç Atam, Blockchain’in dünyadaki yasal altyapısının yetersizliğine ve Proofstack tercihlerine değinerek, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Blockchain’in geleceğinden her ne değin emin olsak da, bir hukukçu olarak regülasyonlar noktasındaki yavaşlığın bu teknolojinin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyebilirim. Zaten Proofstack tercihimizde bu noktada başlıyor, çünkü aktüel yasalara uygun delillendirme seçeneklerinin ve blockchain protokollerinin, birlikte tek bir platformdan kullanılabildiği hizmetler, dünyada sadece Proofstack göre sağlanabiliyor.

‘Medya kuruluşları, Üniversiteler ya da binlerce kullanıcıya sahip öteki ciddi kurumlar, her ne kadar geleceğe yatırım yapmak namına blockchain teknolojisini kullanmak isteseler de, büyüklükleri ve sorumlulukları sebebiyle, yasalaşmayan bir teknolojiyi zahmetsizce kullanamazlar, bunun sonucu olarak da, bu teknolojiye geçiş sürecini zeka başlatamıyorlar. Bu noktada dünyada yalnızca Proofstack’in; Android, iOS ve Web uygulamaları üzerinden, Yasal Yetkili Otoriteler ve Blockchain Protokollerini (BTC, ETH, LTC) tek bir platform da toplayarak, hizmet verebiliyor olması, kurumsal ve büyük ölçekli firmalarca etkili bir çözüm olarak görülüyor.”

Atam, hukukun haklıdan fazla ihtiyatlıları koruduğunu belirterek, paylaşılan içeriklerin hızlı ve yerinde maliyetlerle korunabilmesinin önemine de aksan yaptı. Atam, “Ürettiğiniz her şey için yasalarda tanımlanan haklarınız vardır, burada manâlı olan nokta, bu haklarınızı ne değin süre ve maliyetle koruyabileceğinizdir. Bir medya kuruluşunun editöründen, yazarına, grafik tasarımcısından web geliştiricisine, tercümanından avukatına akıcılık talep eden bir digital içerik üretimi ve paylaşımı laf konusudur. Bu içeriklerin kim tarafından, hangi adalet sahibi kurum adına, hangi coğrafi konumda (Google Koordinat), ne vakit ve hangi yasalara tarafından üretilerek delillendirildiği ve nasıl paylaşıldığı her önemli kurum için yönetilmesi gereken bir süreçtir. CoinTürk ve diğer büyük organizasyonlar için oluşturduğumuz Kurumsal Plan tamamen, tüm bu süreçler çok süratli ve yerinde maliyetler ile gerçekleşebilmektedir.” bilgisini verdi. – İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here