Çin merkezli olarak kurulmuş olan bir e-ticaret devi Alibaba, Dubai merkezli olarak kurulmuş olan Alibabacoin Foundation’a açmış olduğu davadan sonuç almaya başladı. Yaşanan son gelişmelere göre ihtiyati tercih elde etti. E-ticaret firması olan Alibaba, Dubai merkezli olarak kurulan Alibabacoin’e yer alan Alibaba adını kullanmış olduğu için dava açtı.

İki firma arasında süregelen davaya şuan New York’ta yer alan bir bölge mahkemesi bakmaktadır. Mahkeme son vermiş olduğu kararda ise açılmış olan davada Çin Merkezli Alibaba’nın haklı olduğunu belirterek onun lehine karar verme yoluna gitti. Yargıç James Paul Oetken, isimlerde yer alan benzerlikten dolayı yatırım yapmak isteyecek olan kişilerin kafa karışıklığı yaşama ihtimalleri olduğunu belirtirken alınan kararla beraber Alibabacoin’in Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde bu adı kullanmasını yasakladı.

Wall Sreet Journal’ın konu ile ilgili yapmış olduğu haberi incelediğimiz zaman Alibaba Foundation firmasının alınmış olan mahkeme kararı sonrasında ABD sınırlarının içinde artık kendi tanıtımını yapamayacağı belirtiliyor. Yalnız mahkeme şuankinden daha farklı bir karar alma yoluna giderse durumda değişiklikler yaşanma ihtimali bulunuyor.

Alibabacoin firması bu yılın başlarına doğru bir ICO düzenlediği ve bu ICO’ya 3,5 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerçekleştirdi. E-ticaret devi olan Alibaba ise düzenledikleri ICO’dan sonra Dubai merkezli olarak kurulan firmaya dava açtı. Çin merkezli olan dev şirket Alibabacoin’in kendilerine benzer bir isim kullanarak insanların kasıtlı bir şekilde yanlış yönlendirildiğini iddia etti. İsim benzerliklerinin bu tarz yanlış anlaşılmalar yaşanabilmesine sebebiyet verebilme ihtimali olduğu düşünülmektedir.

Alibaba’nın temsilcileri yapmış oldukları açıklamalarında Alibabacoin Foundation’un kurucularının yaşanan bu problemi önlemek için hiçbir aksiyonda bulunmadıklarını da belirtti. Geçtiğimiz aylarda alınmış olan mahkeme kararında yine Alibabacoin’e kısa süreli olan geçici bir yasaklama emri uygulandı. Alibaba ise daha öncesinde ihtiyati tedbir için başvuru işlemlerini gerçekleştirdi. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir mahkeme bu kararın reddedilmesini onaylamıştı. Alınan son kararlardan sonra Alibabacoin’in farklı bir isim kullanarak hizmet vermesi gerekecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here