One Alpha isimli kripto para araştırma şirketinin raporları birçok haberimize konu oluyor. Şirket kısa zaman önce ölçeklenebilirlik ve hack olayları ile de alakalı geniş çaplı bir rapor yayınlamıştı.

Raporda genel olarak kripto para tarihinden ve yayınladığı tarih olan 2009 yılından bu yana çeşitli gelişim süreçlerinden de bahsedildi. Kripto paranın yayınlandığı tarihten bu yana 10 yıl bile geçmedi. Bu sebeple birçok uzmana göre hala daha yeni sayılabilecek bir teknoloji.

Bitcoin, Blok zinciri tabanlı bir sistem ve 2013 yılında yazılımcı Vitalik Buterin aynı teknolojiyi farklı şekilde kullanarak Ethereum’u üretti. Ürettiği bu coin ise Bitcoin’den sonra en değerli ikinci coin olarak tarihte ki yerini almış durumda.

One Alpha’nın raporuna geri dönecek olursak, şirket bu teknolojinin hala daha emekleme aşamasında olduğunu ve önünde uzun bir yol olduğunu belirtiyor. Rapordan bazı kesitler;

“Kripto para yatırımcıları ve girişimciler eğer bu teknolojiye inanıyorlarsa bu kararlarından vazgeçmemeli. Her gün kendileri yatırımcı, ekonomist veya finans uzmanı olarak tanımlayan kişiler çeşitli açıklamalar ile Bitcoin’in önünü kesmeye çalışıyorlar. Blok zinciri teknolojisi geliştirildikçe dünyaya ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz.”

Raporda son 3-4 aydır yaşanan ayı piyasasının sebepleri ve sonuçlarından da bahsediyor. Ayı piyasasına rağmen kripto sektörünün büyüme kaydettiği de istatistiklerle kanıtlanmış durumda. Dün haberini yaptığımız İsrail’de ki ICO yatırımları da büyük ölçüde artmış durumda.

ICO Fonları

ICO fonları dünya genelinde 2018’in ilk çeyreğinde artsa da son çeyrekte bir azalma söz konusu. Aynı durum İsrail’de de yaşanmış durumda. Geçen yıldan bu yana büyük çaplı gelişmeler olsa da son çeyrekte azalmalar söz konusu.

Ayıların piyasaya hakim olmasının avantajları da var. Bitcoin’in değeri son 3 aydır neredeyse aynı seviyede. Bu da risklerden dolayı kripto sektörüne girmeyen yatırımları çekmek için muazzam bir sebep.

Kripto para tarihinde ki en büyük ICO Block.one’ın EOS projesi. 4,2 milyar dolardan fazla fon toplanan bu projeyi ise Telegram 1,7 milyar dolarla takip ediyor.

Alpha şirketinin CEO’su ise yaptığı açıklamada: “Aralık 2017’de yaşanan büyük çaplı düşüşten sonra piyasada büyük çaplı bir temizlik meydana geldi. Ayıların piyasaya hakim olması ile birlikte birçok spekülatör ve manipülasyoncu piyasadan silindi. Bu durum başarılı ve istikrarlı bir ekosistem inşa etmek açısından oldukça gerekliydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here