Blok zinciri ile beraber hayatımıza giren bir teknoloji olan dağıtılmış defter teknolojisi, topluluklarda sıklıkla araştırılan bir proje. Bu kezde ABD’de finansal hizmet veren bir kuruluş olan DTCC bu alanda bir araştırma yayınlandı. Araştırmanın amacı ise bu teknolojinin finansal alanda ki başarısı.

Blok zinciri ölçekleme problemi, kripto paraların popülerliğinin artması ile birlikte talebe ayak uyduramamasına verilen isim. Bitcoin ve Ethereum’un işlemleri işlemek için sınırlı blok sayısı var ve yetmediği durumlarda hard forklar ortaya çıkıyor.

Uluslararası firmalar olan Accenture firması ise R3 ile işbirliği yaparak 19 hafta süren bir test gerçekleştirdi. Bu çalışmaya göre ise DLT işlem hacminin en yüksek oranlarda da çalışabildiğini kanıtlıyor. Günde 5 saat içerisinde 115 milyon işlem yani saniyede 6,300 işlem yapabiliyor.

Araştırmanın sonucunda DLT beklenen performansı gösterdi. Test ise bulut sunucularda yapıldı ve finansal ekosistemi taklit etmek için 170’in üzerinde düğüm noktası oluşturuldu.

DTCC, DLT’nin finans sektörüne esneklik ve güvenlik katacağını ve maliyetleri düşürme noktasında değerli bir varlık olduğunu düşünüyor.

Global Blokchain Lead’in Genel Müdürü David Treat ise yaptığı açıklamada: “Bu proje kilit sorulara başarılı bir şekilde cevap verdi. Blok zincirinin büyük ölçekli dönüşümü yürütme yeteneği noktasında da güven inşa etti.”

BTC protokolü geliştiricilerinden Mark Friedenback ise işlem hacmini daha yukarıya taşıyabilecek bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemde de dağıtılmış defter teknolojisi de kullanılıyor.

Temmuz ayında ise BTC mühendislerinden oluşan bir ekip Bitcoin Optech adında bir proje başlatmıştı. Bu projeye göre de SegWit kullanımı, işlem harmanlama, ücret tahmini ve para türü seçimi gibi zor görevlere odaklanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here