Ethereum çekirdek geliştirici 19 Ekim Cuma günü bir toplantı gerçekleştirdiler. Ocak 2019 yılına kadar sert çatal (hard fork) çalışmasının gecikmesi noktasında mutabakata vardılar.

Constantinople adı verilen bu çatallaşma projesi, Ropsten ağında denenmiş ve Ekim ayında da Ethereum blok zincirinde aktif hale getirilmişti. Test ise “gas” adı verilen hesaplama ücretleri sebebiyle gecikmişti.

Dün uzun bir toplantı gerçekleştirildi ve en erken Ocak 2019 yılında bu projenin tam anlamıyla bitirileceği tüm topluluğa açıklandı. Toplantı sırasında ise geliştiricilerden birisi geçiş dönemini en kolay şekilde halletmek için geliştiricilerin daha sıkı çalışması gerektiğini belirtti.

Daha önce de haberlere konu olan test bir engelle karşılaşmış ve güncelleme tarihi engellenmişti. 4,230,000 numaralı blokta faaliyete geçmeden önce bir önce ki blokta 2 saat boyunca test durmuştu ve Madenciler ise bu geçişleri aktif hale getiremedi.

Yine dünkü toplantıda alınan karara göre hard fork tarihi bir daha ertelenmeyecek çünkü toplulukta çatlak sesler çıkabileceği düşünülüyor.

Geliştiricilerden Schoeden ise yaptığı açıklamada: “Gecikme madencilerden kaynaklandı. Test aşamasını geliştirmek için yeterli madenci sayısı bulunamadı. Bu sebeple 4,230,000 blokunda işlem yapılırken 2 saatlik bir gecikme yaşandı.”

Yine geliştiriciler test aşamasını daha rahat halletmek için bir şirket ile anlaşmanın gerekliliğinden bahsettiler. Bu şirketin ise daha önce de blok zincirinde test tecrübesi bulunan Testnet şirketi olduğu düşünülüyor.

Constantinople, Ethereum ağının verimliliğini arttırmak için tasarlanmış bir Ethereum güncellemesi. Yine bu güncelleme ile birlikte madencilere dağıtılan blok ödüllerinde bir azalma söz konusu olacak.

Ethereum ise bugüne %0,95 yükselişle başladı ve 205 dolardan işlem görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here