Coinopsy adlı web sitesi ölü kripto para birimlerini katalog halinde barındırıyor. Şuana kadar 2018 yılı içerisinde 264 altcoin projesinin öldüğü belirlendi. 2017 yılında başlayan ICO projelerinde de yarısının 2019 yılında devam etmediği açıkça görülüyor.

264 ölü kripto projesinin hayatta kalmama sebepleri; terk edilmesi, web sitesinin kapanması, cüzdan sorunları yaşaması, sosyal güncelleme, düşük hacim ve geliştiricilerin projeden uzaklaşması olarak tanımlanmış.

Başarısız ICO Projeleri

2018’de başarısız olarak tanımlanan ICO projelerinin %55’i 2017 yılında başlamış. Bu projelerin çoğunun dolandırıcılık ve aldatma içerdiğinin de bilgisi web sitesinde yer alıyor. Sitenin bir diğer amacı da ölü projeleri göstererek ilk madeni para tekliflerine yatırım yapmanın risklerinden kanıtlarla bahsetmek.

Dimoncoin gibi ünlü dolandırıcılık faaliyetleri içeren ICO’lar da web sitesinde yer alıyor. Ülkemizde de dolandırıcılık faaliyeti yaptığı tespit edilen Turcoin web sitesinde yer almasa da bu ICO projesini başlatan kişiler 1 milyon doların üzerinde dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi ve hapis cezasına çarptırıldı.

Ülkelerin kripto paralara ve ICO faaliyetlerine karşı tepkili olmasında ki en önemli etkenlerden birisi de bu tarz ölü projeler. Bu projeler ortaya çıktıklarında birçok şey vaat etse de birçoğu tamamen finansal kaynak toplamak adına oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here