Japon kripto para borsası olan Coincheck, geçtiğimiz aylarda çeşitli sıkıntılar yaşamış ve 500 milyon dolarlık bir zarara uğraşmıştı. Kaynaklardan gelen bilgilere göre ise borsanın tekrardan açılması ise hala çok zor.

Coincheck başkanı Oki Matsumoto ise şu açıklamayı yaptı: “Yeniden açılma noktasında net konuşamıyorum. Yaşadığımız zarar oldukça büyük. Hala daha toparlanma sürecindeyiz.”

Gecikmenin Sebepleri

Borsa yaklaşık olarak 9 ay önce tarihinde ki en büyük güvenlik ihlalini yaşamış ve NEM blok zincirinin yerel para birimi olan XEM’ler bir grup hacker tarafından çalınmıştı. Çalınan bu coinlerin değerinin ise 500 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Hackden olumsuz etkilenen ve yatırımcılarını kaybeden Coincheck, yatırımcılarına geri ödeme yapabilmek için Tokya’da faaliyet gösteren bir şirket olan Monex ile anlaşma imzaladı.

Yerel istihbarat teşkilatları ve kolluk kuvvetleri hackerları yakalamak için büyük uğraş verse de henüz bir sonuca ulaşılmış değil. Konu ile ilgili polis soruşturması hala daha devam ediyor.

Olayın yaşanmasının ardından Japonya’da ki borsa lisansını ve çalışma ruhsatını kaybeden Coincheck, yeni bir firma tarafından alınmasından sonra yeniden başvuru talebinde bulundu.

Ülkenin finansal izleme kuruluşu olan Japon Finansal Hizmetler Dairesi (FSA) tamamen düzenlenmiş ve uyumlu bir değişim olana kadar Coincheck’e yeni bir lisans vermeyeceğini açıkladı. Platform bu sebeple yeni yatırımcıları barındıramayacağı gibi kamuya da açılamayacak.

Monex şirketi ise mevcut yatırımcıların stoklarını kripto para borsasında satmalarına izin verdiğini açıkladı. Bu olaydan beri ise borsanın gelirinde %66’lık bir azalma meydana geldi. Hala daha bazı yatırımcılar şirkete olan yatırımlarını devam ettirse de zarar henüz karşılanamadı.

Güvenlik ihlalinin büyük olması ve hackten etkilenen yatırımcıların sayısı göz önüne alındığında kısa vadede FSA’dan onay alınması oldukça zor. Geçtiğimiz günlerde ise FSA daha sıkı tedbirlerin uygulanacağını açıklamıştı.

Diğer önemli bir durum ise borsada değişimi sağlamak için çalışan güvenlik uzmanlarında da bir eksiklik söz konusu. FSA’dan onay almak için bu konuda da kuruma gerekli güvenin verilmesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here